Tizenkét év a gerillák fogságában

A kolumbiai sajtó most már biztosra veszi, hogy kedden valóban kiszabadul a radikális gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) legrégebben fogva tartott katonai túsza. Azért ilyen biztosak a dolgukban, mert úgy tudják, hogy Brazíliából már elindult az a két mentőhelikopter, amely az utolsó két túszt fogja az egyik kolumbiai támaszpontra szállítani.

2010. 03. 27. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A túszszabadítás másik csalhatatlan jele, hogy már Frank Pearl, a hadsereg tábornoka, a kormány békemegbízottja is megérkezett a Brazíliához közeli városba, Villavicencióba. Az egyik tússzal együtt adták volna át Julián Guevara rendőrőrnagy földi maradványait is, aki 2006-ban hunyt el a gerillák fogságában, de a FARC pénteken közölte, hogy erre csak később kerülhet sor. Magyarázatuk szerint a hadsereg egységei tartózkodnak azon a területen, így már harmadszor halasztják el az őrnagy holttestének átadását. Pablo Emilio Moncayo Cabrera őrvezetőt még 1997 decemberében rabolták el. 2008-ban angoltanár apja, Gustavo Moncayo még több mint ezer kilométert gyalogolt szülővárosától egészen az elnöki palotáig, hogy engedélyt kérjen az elnöktől: ő léphessen akkor már tíz éve raboskodó fia helyébe.

Bár mindenki arra számított, hogy vasárnap a Moncayo-fiú szabadul, előbb a másik túsz, Josué Daniel Calvo Sánchez közkatona lélegezhet föl. Őt még tavaly április 20-án rabolták el sebesülten, és azért engedik szabadon, mert olyan orvosi segítségre szorul, amit a gerillák már nem tudnak biztosítani neki az őserdőben. A helyi idő szerint vasárnap délutánra tervezett átadás után édesanyja, nővére és barátnője vár az alig 20 éves katonára Villavicencióban. Ha minden jól megy, kedden a Béke vándorának fia, a kamaszból férfivá érett Pablo Emilio is szabad lesz már.

A FARC fogságából utoljára 2008. júliusában szabadult a legértékesebb „zsákmány”, a volt elnökjelölt Íngrid Betancourt és 13 társa, de máig tisztázatlan körülmények között. A lelkesedés miatt a világ közvéleménye biztosra vette, hogy hamarosan követik őket társaik, akiknek számát a BBC spanyol szolgálata több mint 700-ra becsülte. Addigra már kiszabadult az összes fontos túsz: képviselők, szenátorok, kormányzók, vállalkozók és egyesült államokbeli szerződéses katonák. De hiába közvetítettek az „értéktelen” közemberek érdekében a volt túszok is, a május végén távozó elnök, Álvaro Uribe úgy tervezte, hogy tárgyalások helyett majd inkább a hadsereg szabadítja ki őket.

(semana.com, eltiempo.com, caracol.com, rcn.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.