Raúl Castro vasárnap szólalt föl a kubai ifjú kommunisták országos vitáján, amely a kommunista párt következő kongresszusát szokta bevezetni. A lassan 79 éves ifjabbik Castro közölte beszédében, hogy nem engednek se az Egyesült Államok, se az Európai Unió zsarolásának, vagyis az emberi jogok ürügyén a szigetre gyakorolt közös nyomásnak. Nem fogják szabadon engedni a politikai foglyokat, mert az ellenzéki újságíró, Guillermo Farinas ezt a feltételt szabta 44 napja tartó éhségsztrájkjának abbahagyására.
A kubai ellenzékiek legutóbbi, csütörtöki javaslata értelmében három kérdést tennének föl a lakosságnak egy népszavazáson, amelynek révén szeretnének dönteni a kubai politikai foglyok jövőjéről. Ebben az esetben Farinas is hajlandó abbahagyni tiltakozását.
Castro arra is fölhasználta felszólalását, hogy üzenjen a „fölösleges” munkaerőnek: el kell bocsátani az állami vállalatok több százezer dolgozóját a két éve óvatosan kezdett, de folytatandó gazdasági reformok keretében.
Hillary Clinton szerint viszont Barack Obama elnökségével újra több lehetőség is volt a kapcsolatok rendezésére, például a kubaiak utazását korlátozó intézkedések feloldásával. De ő úgy látja, hogy a Castro testvérek igazából nem is akarják rendezni a kétoldalú kapcsolatokat, tehát nem is érdekeltek a gazdasági embargó feloldásában. Hillary ezért „szomorú, mert lehetőséget kell adni a teljes demokrácia bevezetésére a szigeten, ami egy adott pillanatban valóban be fog következni, de nem rövid távon” – mondta beszédében a külügyminiszter.
(BBC)
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját