Clinton: Castróék ragaszkodnak az embargóhoz

Hillary Clinton, az Egyesült Államok külügyminisztere pénteken meglepő következtetéssel vádolta Fidel és Raúl Castrót, a kubai kommunizmus két jelenlegi vezetőjét: a legnyugatibb kommunista szigetországot már 51 éve irányító Castro fivérek igazából nem is akarják, hogy az Egyesült Államok feloldja a sziget ellen 48 éve bevezetett embargót. Clinton a Kentucky állambeli Louisville egyetemén tartott előadást, ennek során utalt a két ország kapcsolataira, és egyben reagált a kubai állam- és kormányfőnek vasárnap elhangzott vádjaira.

2010. 04. 10. 10:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Raúl Castro vasárnap szólalt föl a kubai ifjú kommunisták országos vitáján, amely a kommunista párt következő kongresszusát szokta bevezetni. A lassan 79 éves ifjabbik Castro közölte beszédében, hogy nem engednek se az Egyesült Államok, se az Európai Unió zsarolásának, vagyis az emberi jogok ürügyén a szigetre gyakorolt közös nyomásnak. Nem fogják szabadon engedni a politikai foglyokat, mert az ellenzéki újságíró, Guillermo Farinas ezt a feltételt szabta 44 napja tartó éhségsztrájkjának abbahagyására.

A kubai ellenzékiek legutóbbi, csütörtöki javaslata értelmében három kérdést tennének föl a lakosságnak egy népszavazáson, amelynek révén szeretnének dönteni a kubai politikai foglyok jövőjéről. Ebben az esetben Farinas is hajlandó abbahagyni tiltakozását.

Castro arra is fölhasználta felszólalását, hogy üzenjen a „fölösleges” munkaerőnek: el kell bocsátani az állami vállalatok több százezer dolgozóját a két éve óvatosan kezdett, de folytatandó gazdasági reformok keretében.

Hillary Clinton szerint viszont Barack Obama elnökségével újra több lehetőség is volt a kapcsolatok rendezésére, például a kubaiak utazását korlátozó intézkedések feloldásával. De ő úgy látja, hogy a Castro testvérek igazából nem is akarják rendezni a kétoldalú kapcsolatokat, tehát nem is érdekeltek a gazdasági embargó feloldásában. Hillary ezért „szomorú, mert lehetőséget kell adni a teljes demokrácia bevezetésére a szigeten, ami egy adott pillanatban valóban be fog következni, de nem rövid távon” – mondta beszédében a külügyminiszter.

(BBC)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.