Kolumbiai gerillák a Vatikánban

A sajtón keresztül üzent egymásnak a FARC-túszok minapi kiszabadításában résztvevő két közvetítő fél: az elnök és a kolumbiai katolikus egyház. Álvaro Uribe az erő következetes alkalmazásában látja a győzelem biztosítékát, míg a nyugalmazott kolumbiai bíboros vele ellentétben a tárgyalás és az intelligencia fontosságát emelte ki.

2010. 04. 06. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn jelent meg az El Tiempóban, Darío Castrillón bíboros, a kolumbiai egyház egyik nyugalmazott tagjának interjúja, aki Isten Egyházának Pápai Bizottsága vezetőjeként vonult vissza papi hivatásától. Castrillón a múltban többször is találkozott – a kolumbiai hegyekben, nemzetközi repülőtereken – a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) jelenlegi vezetőjével, Guillermo León Saenzzel, fedőnevén Alfonso Canóval, és szerinte az új gerillavezérből nem hiányzik a szándék a tárgyalásokra. Legutóbb néhány hónapja beszélt vele telefonon, a minap pedig fogadta római kápolnájában néhány alvezérét. A 81 éves nyugalmazott főpap hangsúlyozta, hogy a nagyhatalmak sem mindig értek el eredményt a terrorizmus ellen a fegyverek erejével, szerinte sokkal hatásosabb a tárgyalás és az intelligencia. A prelátus fontosnak tartotta még, hogy ne tekintsék „narkoterroristának” a FARC minden egyes tagját.

A katolikus egyház garantálta a csütörtökön záruló humanitárius akciót, amelynek során kiszabadult előbb egy 22 éves közkatona, majd a Békevándor fia, a fogságban férfivá érett Pablo Emilio Moncayo, akit a gerillák 12 évvel ezelőtt raboltak el. Csütörtökön adták át Julián Guevara rendőrőrnagy holttestét családtagjainak, aki 8 évi fogság után 2006-ban hunyt el. A katolikus egyház bejelentette, támogatja a virtuális szenátornak is nevezett liberális Piedad Córdoba hétfőn kezdett európai körútját, aki Nagy-Britanniában, Svájcban, Spanyolországban is tárgyal, hogy támogatást szerezzen a következő humanitárius akciókhoz. A fegyveres testületek tagjai közül még 21 katona és rendőr várja, hogy végre ismét szabad levegőt szívjon.

A kétszeres kolumbiai államfő, Álvaro Uribe viszont hétfőn – mintegy a bíboros kijelentéseire válaszul – azon sajnálkozott, hogy 2007-ben hallgatott a frissen megválasztott francia államfőre, Nicolas Sarkozyre, és szabadon engedte a FARC „külügyminiszterét”, Rodrigo Grandát. Sarkozy ugyanis ettől az egyoldalú lépéstől remélte, hogy cserébe azonnal kiszabadulhat a 2002-es választások elnökjelöltje, a francia-kolumbiai állampolgárságú Íngrid Betancourt. Az elnök azért is nyilatkozott ilyen szellemben a kolumbiai rendőrség rádiójának, mert a testület ugyancsak hétfőn búcsúztatta a csütörtökön átadott néhai Julián Guevarát. A harmadszor már nem megválasztható Uribe aljasnak nevezte a gerillaszervezetet, amiért kierőszakolta, hogy alig két hónappal a május végi elnökválasztás előtt, kampány közben bonyolítsák le többek között Moncayo, a legrégebben fogva tartott katonatúsz kiszabadítását.

(eltiempo.com, caracol.com.co, semana.com – Kolumbia)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.