Luanda fegyverténye már csak azért sem lebecsülendő, mert a japán fővárost, Tokiót szorította le a képzeletbeli dobogó legfelső fokáról. A többi megelőzött nagyváros: a csádi főváros, N’Djamena a harmadik helyen áll, a negyedik Moszkva, az ötödik pedig Genf (Svájc). Meglepetés, hogy Luandán és N’Djamenán kívül még egy afrikai város is bekerült a tíz legdrágább település közé: ez a közép-afrikai Gabon székhelye, Libreville. A 214 nevet tartalmazó listán a pakisztáni Karacsi az utolsó. A Mercer ezzel a listával segíti a multikat és az egyes kormányokat, hogy a külföldön munkát vállaló dolgozók jobban el tudják dönteni, melyik metropolis életkörülményei felelnek meg nekik a legjobban.
A vizsgált öt részadat: a lakásbérlet, a szórakozás, az étkezés, a ruházat, a háztartási gépek és a közlekedés árai. Nathalie Constantin-Métral, a Mercer kutatója hangsúlyozta, hogy a cégeknek mindig sokba kerül a költözés, ezért tudni kell, mi mennyibe kerül, vagyis mekkora a mozgástér az adott helyen, különösen a jelenlegi gazdasági válság idején. A Mercer kutatója nem bocsátkozott részletekbe, hogy megmagyarázza, miért éppen Luanda lett a legdrágább város. Csak annyit közölt, hogy az utóbbi években egyre több információt kértek a térség városairól, a bányászat, a pénzügyi szolgáltatások és a légi közlekedés kapcsán.
A katalán La Vanguardia legnagyobb sajnálatára a katalán világváros, Barcelona 11 helyet esett vissza a tavalyi felméréshez képest, mert idén már csak a 49. helyen áll, a spanyol főváros, Madrid pedig 15 helyet visszaesve 52. helyével még hátrébb került a listán. Ebben a visszaesésben nemcsak az eurónak a dollárhoz képest viszonyított gyengülése játszott szerepet, hanem az is hogy idén sok új várossal bővítették a listát. Az első húsz között nyolc európai város szerepel: Moszkva (4.), Genf (5.), Zürich (8.), Koppenhága (10.), Oslo (11.), Milánó (15.), London (17.), Párizs (szintén 17.), és a 94. helyen még a mi Budapestünk is befért az első száz névbe. Érdekesség, hogy a sokáig mintapéldának tekintett New York most csak a 27., Miami, ahol nagyon sok latin-amerikai él, csak a századik, Chicago és Washington pedig csak a 91. illetve a 111. helyen szerénykedik.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását