Afrikai a világ legdrágább városa

Óriási meglepetést okozott a Mercer nevű tanácsadó cég, amely a nyugati életmód áruit és szolgáltatásait vizsgálja. Az élet költségeinek 2010-es tanulmánya című felmérése szerint ugyanis már nem Tokió, hanem Luanda, a dél-afrikai Angola székhelye a világ legdrágább városa.

2010. 06. 29. 19:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Luanda fegyverténye már csak azért sem lebecsülendő, mert a japán fővárost, Tokiót szorította le a képzeletbeli dobogó legfelső fokáról. A többi megelőzött nagyváros: a csádi főváros, N’Djamena a harmadik helyen áll, a negyedik Moszkva, az ötödik pedig Genf (Svájc). Meglepetés, hogy Luandán és N’Djamenán kívül még egy afrikai város is bekerült a tíz legdrágább település közé: ez a közép-afrikai Gabon székhelye, Libreville. A 214 nevet tartalmazó listán a pakisztáni Karacsi az utolsó. A Mercer ezzel a listával segíti a multikat és az egyes kormányokat, hogy a külföldön munkát vállaló dolgozók jobban el tudják dönteni, melyik metropolis életkörülményei felelnek meg nekik a legjobban.

A vizsgált öt részadat: a lakásbérlet, a szórakozás, az étkezés, a ruházat, a háztartási gépek és a közlekedés árai. Nathalie Constantin-Métral, a Mercer kutatója hangsúlyozta, hogy a cégeknek mindig sokba kerül a költözés, ezért tudni kell, mi mennyibe kerül, vagyis mekkora a mozgástér az adott helyen, különösen a jelenlegi gazdasági válság idején. A Mercer kutatója nem bocsátkozott részletekbe, hogy megmagyarázza, miért éppen Luanda lett a legdrágább város. Csak annyit közölt, hogy az utóbbi években egyre több információt kértek a térség városairól, a bányászat, a pénzügyi szolgáltatások és a légi közlekedés kapcsán.

A katalán La Vanguardia legnagyobb sajnálatára a katalán világváros, Barcelona 11 helyet esett vissza a tavalyi felméréshez képest, mert idén már csak a 49. helyen áll, a spanyol főváros, Madrid pedig 15 helyet visszaesve 52. helyével még hátrébb került a listán. Ebben a visszaesésben nemcsak az eurónak a dollárhoz képest viszonyított gyengülése játszott szerepet, hanem az is hogy idén sok új várossal bővítették a listát. Az első húsz között nyolc európai város szerepel: Moszkva (4.), Genf (5.), Zürich (8.), Koppenhága (10.), Oslo (11.), Milánó (15.), London (17.), Párizs (szintén 17.), és a 94. helyen még a mi Budapestünk is befért az első száz névbe. Érdekesség, hogy a sokáig mintapéldának tekintett New York most csak a 27., Miami, ahol nagyon sok latin-amerikai él, csak a századik, Chicago és Washington pedig csak a 91. illetve a 111. helyen szerénykedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.