Érdekes fordulat Barcelonában

Rendszerellenes katalán csoportok ráépültek a szerdai általános sztrájk során tiltakozók barcelonai megmozdulásaira, és többször is összecsaptak a rendőrökkel. Az akció nem most kezdődött, hanem még a múlt héten, talán már szerdán – írta a katalán La Vanguardia. A tüntetőket kísérő Mossos D'Esquadra tagjai ugyanis csak az egyik spanyol bank egykori székhelye előtt döbbentek rá – még a múlt héten szombaton –, hogy alaposan megszervezett akció zajlik a szemük előtt.• Kirakatokat vernek szét, barikádokat építenek + Képek

2010. 09. 29. 19:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazi események még 25-én, szombat délután kezdődtek – innen a magát Szeptember 25. Mozgalomnak nevező új szervezet neve –, amikor a délután ötkor indult tüntetésük mintegy 300 résztvevője megállt a valaha nagyon népszerű spanyol hitelbank, a Banco Espanol de Crédito (Banesto) 2007 óta üresen álló székháza előtt. A tüntetők a meglepett rendőrök szeme láttára beköltöztek a volt székházba – a rendőrségi jelentések alapján hosszú időre készültek –, és az utolsók csak szerdán hagyták el az épületet, amikor a rendőrök felszólították őket a távozásra. Négy maszkot viselő férfi a bank tetejéről függeszkedve kibontott egy 150 négyzetméteres transzparenst, amelyen bírálták a bankokat, a munkaadókat és a kormánnyal együttműködő, és „őket eladó” többségi szakszervezeteket. A rendőrök szerint a rendbontók öltözéke és viselkedése házfoglalókra utalt, akik szerdán barikádokat emeltek a bank előtt.

Trükköztek, majd randalíroztak a szélsőbalosok


A sztrájkot meghirdető szakszervezetek gyorsan elhatárolták magukat a rendszerellenes csoportoktól, annál is inkább, mert ahol megjelentek, ott ráépültek a sztrájkőrökre, és a békés tüntetőkre, majd gyújtogatni, és törni-zúzni kezdtek. Az első figyelmeztető jel az Európa Könyvesbolt elleni akciójuk volt: a csoport maszkot viselő tagjai egyszerűen szétverték a boltot. A rendőrök délután leállítottak négy metróvonalat és elterelték a buszforgalmat is a barcelonai városközpontban, mert a több száz fős csoport tagjai zavargásokat keltettek, amerre elvonultak. Hatvan metrómegálló be- és kijáratát pedig maguk a szakszervezetek torlaszolták el.

A zavargók betörték a Grácia sétány üzleteinek kirakatait, és ingyen osztogatták az onnan eltulajdonított farmereket és más árucikkeket. Jelszavaik is igazolták rendszerellenességüket: „Nem a válság a baj, hanem a kapitalizmus!”, „Az utolsó politikust az utolsó rendőr beleivel lógatjuk fel!”, „Szervezett népharag, kollektív erő!” – kiabálták. Egyik csoportjuk odáig merészkedett, hogy felgyújtotta a városi rendőrség egyik járőrautóját, elő is állították négyüket. A rendőrök lezárták a sétányt, és próbálták eltanácsolni a lakosokat a környékről, amíg vissza nem állítják a rendet. Annál is inkább siettek, mert fél hétkor kezdődött a központban a sztrájknap lezárása előtt a szakszervezetek tüntetése, amelyre négyszázezer résztvevőt vártak. A többi (nagy)városban is megtartották a tüntetéseket.

A kormány és a szakszervezetek is elégedettek


A tömegtájékoztatási eszközök egy része nem dolgozott, mert a közrádióban és -tévében a vezetőség nem tudott megállapodni a minimális szolgáltatásokról, és több országos napilap sem jelent meg vagy csak korlátozott példányszámban. Már csak azért is akadozott a hírszolgáltatás, mert a lapterjesztők is csatlakoztak a munkabeszüntetéshez, és az újságosbódék se nyitottak ki. A madridi alsóházban három párt hét képviselője is sztrájkolt – a katalán köztársasági baloldal (ERC) három, a volt kommunisták (IU) két, és a galíciai nacionalista tömb (BNG) szintén két tagja. A szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero viszont úgy fejezte ki a sztrájkkal kapcsolatos állásfoglalását, hogy nyomatékosan hangsúlyozta: ő ma Dolgozik. Celestino Corbacho, a hamarosan távozó munkaügyi miniszter közölte a késő délutáni sajtótájékoztatón, hogy a sztrájk hatása mérsékelt, támogatottsága pedig egyenlőtlen volt. A katalán La Vanguardia egyik munkanélküli olvasója hasonlóan vélekedett: csak a nagyvárosokban volt kisebb-nagyobb visszhangja a felhívásnak, vidéken gyakorlatilag senki sem vette komolyan.

Zapatero már a sztrájk előtt békülni akart a szakszervezetekkel, majd szerdán ismét jelezte, hogy másnap várja őket a tárgyalóasztalnál. Érdekes ellentmondás, hogy miközben igazából Zapatero és kormánya ellen szólt a sztrájk, a kormányfő mégis akart és tudott ütni a Néppárton: megjegyezte a madridi rendőrök és a sztrájkőrök vad hajnali összecsapásai hallatán, hogy „a Néppárt üldözi a szakszervezeteket”. A madridi tömegközlekedés lebonyolítása ugyanis teljes egészében az ellenzéki néppárti vezetésű autonóm közösséghez tartozik.

(lavanguardia.es, elperiodico.com, avui.cat, abc.es, elpais.es, elmundo.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.