Biztosnak látszik Dilma Rousseff győzelme

A brazil elnökválasztások második, döntő fordulójában, vasárnap kora reggel megnyitott a Brazíliában 1996-ban bevezetett több mint 400 ezer elektronikus szavazógép, amelyeken délután ötig lehet leadni a szavazatokat az október 3-án tartott első forduló után állva maradt két jelöltre, Dilma Rousseffre vagy José Serrára. Egyik felmérés sem jósolt földindulásszerű változást: Dilma pénteken is több mint tíz ponttal vezetett a két legnagyobb közvélemény-kutató felmérései szerint – ezért nagy valószínűséggel ő, a január elsején leköszönő államfő, Lula da Silva volt miniszterelnöke és kiszemelt utódja nyer. Akárcsak október 3-án, most is este hétkor, vagyis két órával a szavazóhelyiségek bezárása után teszik közzé az első eredményeket.

2010. 10. 31. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

192 millió lakosával Brazília a világ ötödik legnagyobb területű és népességű állama, közülük több mint 135 millió lakost várnak a vasárnapi szavazásra. A 62 éves közgazdász végzettségű Dilma Rousseff az első fordulóban kapott 46,9 pontjával csak megközelítette az abszolút többséghez szükséges 50 százalék plusz egy szavazatot, ezért kellett megtartani a hónap végén a második fordulót. A 68 éves és szintén közgazdász José Serra (33), Sao Paulo állam volt kormányzója most már csak abban bízhat, hogy ezúttal tévednek a felmérések, és mégiscsak ő nyeri a második fordulót. A környezetvédelmi tárca korábbi birtokosa, az 52 éves Marina Silva a harmadik helyre futott be a kicsiny Zöld Párt (PV) képviseletében, de csaknem 20 százalékos eredményével (19,3) kívánatos célponttá tette húszmillió szavazóját. Bár kiesett a további versenyből, megpróbált előnyt kovácsolni ebből a tényből, aztán két hete bejelentette, hogy a kampány egyre ellenségesebb légköre miatt egyik jelölt támogatását sem javasolja szavazóinak. A kétszer is megválasztott baloldali elnök, Luiz Inácio Lula da Silva viszont a jelek szerint megnyugodhat, mert a közvélemény-kutatások felmérései alapján nem valószínű, hogy bármi is veszélyezteti kiszemeltje, Dilma biztos győzelmét.

A választások napján a két elnökjelölt már leadta szavazatát: Dilma Rousseff Porto Alegrében, a legdélibb brazil állam, Rio Grande do Sul székhelyének egyik iskolájában adta le voksát, José Serra pedig szülőhelyén, Sao Paulóban, ahol chilei feleségével és egyik unokájával jelent meg. Az állam volt kormányzója 11.30-kor a demokratikus „vetésforgó” szépségeit ecsetelte a sajtónak, miután élt szavazati jogával. A vasárnapi szavazás legfőbb esélyese hangsúlyozta a körülötte hemzsegő újságíróknak, hogy azért itt szavazott, mert itt fogadták be, amikor kiszabadult a katonai diktatúra (1964–1985) börtönéből, és itt kezdődött politikai pályafutása is. Újságírók kérdésére leszögezte, hogy bár koalícióban fog kormányozni, de valamennyi brazillal szóba fog állni. A Datafolha közvélemény-kutató iroda legutolsó, szombati felmérései szerint 55 százalékon állt az érvényes szavazatot leadók körében, 10 ponttal megelőzve Serrát. Az elnök, Lula da Silva is megjelent feleségével Sao Paulo egyik szavazóhelyiségében, és a neki megfelelő gomb megnyomása után közölte a kitartóan érdeklődő újságírókkal, hogy ha Dilma győz, nem vállal posztot kormányában. Jelentőségteljesen hozzátette, hogy még 2014-ben sem jelölteti magát a harmadik elnöki posztért. Tervei szerint ha távozik a Planalto elnöki palotából, végigjárja az országot, mert még sokat akar tenni az országért.

A szavazás nyugodtan zajlik, de a választási bíróság (TES) jelezte, hogy ki kellett cserélni 1195 szavazógépet, és az egyik incidens során őrizetbe kellett venni az egyik ülnököt, mert ittasan jelent meg az eseményen. Összesen 77 személyt kellett előállítani különféle választási szabálytalanságok miatt. A Folha de Sao Paulo tudomása szerint a külföldi tudósítók főleg három helyszínen gyülekeznek: Porto Alegrében – itt várja Dilma Rousseff az eredményeket –, Sao Paulóban – itt szavazott Lula da Silva elnök és José Serra, a város és állam volt főpolgármestere és kormányzója – és a dél-amerikai ország székhelyén, Brazíliavárosban.

(Folha.uol.com.br, Estadao.com.br, Veja.com.br – Brazília, Wikipedia.org, Elpais.es, Elmundo.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.