A szavazatok 99,99 százalékának (111 183 771 szavazat) összeszámlálása után Dilma Rousseff volt kormányfő vezet 46,9 százalékkal – 47 645 831 szavazattal –, a második helyen José Serra, São Paulo volt kormányzója áll 32,61 százalékkal (33 129 399), a harmadik pedig egyre jobb, 19,33 százalékos eredményével (19 635 814) Marina Silva, Amazónia elkötelezett védelmezője, a környezetvédelmi tárca volt vezetője. A mérleg nyelvének számító Zöldek Pártjának jelöltje nem akármilyen sikert aratott, mert bár Dilmától is sok szavazatot elcsábított, övé a brazil székhely, Brazíliaváros. Dilma 18, Serra 8, Marina pedig egy szövetségi államban nyert.
Összesen 135,8 millió szavazót vártak az urnák elé, de tartózkodott a polgárok 18,12 százaléka (24 605 008), üresen adta be szavazólapját 3,13 (3 479 198) és érvénytelenül voksolt 5,51 százalék, vagyis 6 123 487 fő. Marina Silva az első forduló eredményeinek kihirdetése után azonnal közölte, hogy még nem hozza nyilvánosságra, kit fog támogatni október 31-én.
A vasárnapi esemény egyik figyelemre méltó adata, hogy mintegy harmincmillió fővel bővült a már 90 milliós középosztály. (Brazília lakossága idén már elérte a több mint 193 milliót.) Ez az egyáltalán nem lebecsülendő szavazótábor a (mély)szegénységből kiemelkedettekből került ki, akik nyilván az urnák előtt hálálták meg felemelkedésüket Lulának, illetve utódjelöltjének, Dilmának. A választások másik érdekessége, hogy egyetlen jelölt és a választók többsége sem hajlandó jobboldalinak tartani magát. Egy katalán lap viszont megállapította, hogy ennek ellenére minden brazil úgy beszél és cselekszik, mint egy konzervatív szavazó.
José Serra egészen tavalyig tetemes előnnyel vezetett Dilma előtt, akinek nyirokmirigyrákja miatt még indulását is megkérdőjelezték, de felgyógyult a végül jóindulatúnak bizonyult kórból. Lula hathatós segítségével Dilma annyira belelendült a kampányba, hogy egy hónappal ezelőtt már csaknem mindenki elkönyvelte az első fordulós győzelmet. A BBC spanyol világszolgálata meg is jegyezte, hogy nem is Dilma, hanem Lula volt a kampány igazi sztárja. Ekkor tört ki a botrány, mely után le kellett mondania Erenice Alves Guerrának, Dilma áprilisban kinevezett utódjának: tudniillik többek között befolyással való üzérkedéssel vádolták meg a kabinetfőnök két fiát. Az eset miatt rövid időre belvillongás támadt a felek között, és Dilma nekitámadt Lulának. Az elnök a sajtón vezette le indulatait, ugyanis a kormánypártinak tekinthető Folha de Sao Paulo oknyomozása révén pattant ki a korrupciós botrány. Az elemzők találóan jegyezték meg, hogy Lula a sajtó egésze ellen fordult, az összes médium pedig Lula – és Dilma – ellen.
(estadao.com.br, folha.uol.com.br, correiobraziliense.com.br, ogloboglobo.com, veja.com.br, epoca.com.br – Brazília, lavanguardia.es – Spanyolország)
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria