„Azok a romapolitikák, amelyek kizárólag az emberi jogi szempontokra összpontosítottak, kudarcot vallottak” – jelentette ki a kormányfő. Hangsúlyozta, hogy Magyarország különösen a csekély arányú roma lakossággal bíró EU-tagállamok számára szeretné világossá tenni, hogy a romák integrációja nélkül „a már letelepedett romaközösségek (…) könnyen ismét vándorló közösségekké válhatnak, ami senkinek sem jó”.
A magyar uniós elnökség legfontosabb témájának Orbán az európai válságmechanizmus oly módon történő átalakítását nevezte, amellyel lehetővé válik, hogy az euró „középtávon valódi világvalutává váljon”. A magyar kormányfő az interjúban a közös európai pénzt „az európai integráció kulcsának” nevezte. Az euró magyarországi bevezetésével kapcsolatban így fogalmazott: „amíg nem látjuk a menetrendet, addig nem mondunk évszámot”. Mindazonáltal leszögezte, hogy „Magyarország minden évben közelebb fog kerülni az eurózónához”.
Orbán hangsúlyozta, hogy Horvátország uniós csatlakozása a magyar elnökség „egyik meghatározó célkitűzése”. Budapest ezenkívül „oroszlánként fog küzdeni a románok és a bolgárok schengeni csatlakozásáért” – tette hozzá.
A magánnyugdíj-pénztári rendszer átalakításával kapcsolatban Orbán a költségvetés drámai helyzetét hangsúlyozta, amely mindenkinek a nyugdíját veszélyeztette. Emlékeztetett arra, hogy Magyarországon az államadósság a GDP nyolcvan százalékát teszi ki. Az intézkedéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy azzal „megmentették a magyar nyugdíjrendszert”. A szolidaritás elvével magyarázta azt az intézkedést, hogy akik ragaszkodnak magánnyugdíj-pénztári befizetéseikhez, azok elveszítik jogosultságukat az állami nyugdíjra. „Aki velünk szolidáris, azokkal mi is szolidárisak vagyunk. Aki azonban nem szolidáris velünk, az ne számítson a társadalom támogatására” – mondta.
Orbán bírálattal szólt az 1998-ban bevezetett, hárompilléres nyugdíjrendszerről, amely szerinte „átgondolatlan” volt, és „nem a magyarok fejéből pattant ki”, hanem sokkal inkább egy olyan „nemzetközi kísérlet” volt, amelyhez több volt kommunista ország is csatlakozott. „Ez nagy hiba volt” – szögezte le a kormányfő, aki mindenekelőtt a családpolitikában látja az európai nyugdíjrendszer jövőjét. „A feladat most az, hogy az európaiak – köztük a magyarok is – több gyereket vállaljanak. Ha nem lesz több gyerek, a nyugdíjrendszereket nem lehet fenntartani” – hangsúlyozta.
(MTI)
„Ha nem lesz több gyerek, a nyugdíjrendszereket nem lehet fenntartani”
A közelgő magyar EU-elnökség jövő év június végéig olyan európai romastratégiát fog előterjeszteni, amely mindenekelőtt a romák integrációjára összpontosít az oktatás, a foglalkoztatás és a lakhatás terén – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Bécsben az APA osztrák hírügynökségnek adott interjúban.
2010. 12. 14. 16:32
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!