Porfirio Lobo hondurasi államfő szerint a megállapodás a nemzeti béke és harmonikus együttélés záloga, és egyúttal utat nyithat Honduras számára ahhoz, hogy visszaléphessen az Amerikai Államok Szervezetébe (AÁSZ), amely az államcsínyt követően, 2009. július 5-én felfüggesztette tagságát. Zelayát a hadsereg 2009. június 28-án letartóztatta, majd száműzetésbe küldte az alkotmánymódosításról tervezett népszavazás körül kirobbant vita nyomán.
A baloldali politikus ugyanis referendumot írt ki arról, hogy hívjanak-e össze alkotmányozó nemzetgyűlést, amely az alaptörvényt megváltoztatva lehetővé tenné, hogy egy elnök ne csak egy cikluson át tölthesse be az államfői posztot, hanem a következő választáson is indulhasson a tisztségért. A népszavazást a parlament, a legfelsőbb bíróság és a legfelsőbb választási bíróság is előre érvénytelennek minősítette.
Zelayát elhurcolása után nem sokkal a parlament megfosztotta tisztségétől, és a 2009 novemberében rendezett elnökválasztáson győztesként kikerült Lobo, a jobboldali Nemzeti Párt jelöltje lépett a helyére, aki a belpolitikai válság rendezését tűzte zászlajára. A „nemzeti megbékélést és a Hondurasi Köztársaság demokratikus rendszerének megszilárdítását” célul kitűző egyezményt a két hondurasi politikus, Juan Manuel Santos kolumbiai elnök és az egészségügyi okokból távol maradt Hugo Chávez venezuelai államfőt helyettesítő Nicolás Maduro külügyminiszter jelenlétében írta alá.
Félelem nélkül
A Santos és Chávez által kidolgozott megállapodás egyebek mellett lehetővé teszi a jelenleg a Dominikai Köztársaságban élő Zelaya biztonságos hazatérését, és garantálja híveinek zavartalan részvételét a politikai életben, továbbá a 2014-ben esedékes elnökválasztáson.
„Örömmel jöttem aláírni a megbékélési egyezményt, amely a hondurasi népnek járó demokráciáért született meg (…) Ne féljünk a demokráciától!” – hangsúlyozta Zelaya. „Térj haza Hondurasba félelem nélkül, mivel ott az a tisztelet fog övezni téged, ami egy volt elnököt megillet” – mondta elődjének Porfirio Lobo a szerződés aláírása után tartott sajtótájékoztatón. Az egykori baloldali államfő várhatóan május 28-án tér vissza otthonába.
A közép-amerikai kormányok közös nyilatkozatban állapították meg, hogy az egyezmény megteremti Honduras újbóli AÁSZ-tagságának feltételeit. José Miguel Insulza, a pánamerikai szervezet főtitkára közleményben jelezte, hogy a tagság mielőbbi helyreállítása érdekében hétfőn bemutatják a dokumentumot az állandó tanácsnak. A cartagenai megállapodás aláírását követően a nicaraguai vezetés – az egyetlen a közép-amerikai térségben, amely nem ismerte el Lobo kormányát – jelezte, hogy helyreállítja Hondurasszal a diplomáciai kapcsolatokat.
(MTI)
Az egykori elnök visszatérhet Hondurasba
Visszatérhet hazájába Manuel Zelaya, a 2009-ben puccsal megdöntött és száműzött hondurasi elnök az utódjával a kolumbiai Cartagenában vasárnap aláírt egyezmény értelmében, amely pontot tehet a közép-amerikai országban csaknem két éve tartó politikai válság végére.
2011. 05. 23. 9:18
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!