Működött a brüsszelita szavazógép, túlélte a bizalmatlansági indítványt Von der Leyen

Az Európai Parlament ma délben szavazott Ursula von der Leyen bizottsági elnök sorsáról, miután bizalmatlansági indítványt terjesztettek be ellene a koronavírus-vakcinák beszerzését övező titkos tárgyalások miatt. Hatalomban tartották a „vörös ladyt”. Csökkent Von der Leyen támogatottsága. Kevesebben szavaztak mellette, mint, amikor megválasztották.

2025. 07. 10. 12:12
Borítókép: Ursula von der Leyen túlélte a szavazást (AFP)
Borítókép: Ursula von der Leyen túlélte a szavazást (AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament ma délben szavazott Ursula von der Leyen ügyében. Bár az eredmény csak a voksolás után vált ismertté, a mai döntés előzménye hetek óta éles politikai vita volt Európa-szerte. Strasbourgban 175 képviselő szavazott a felmentésére irányuló indítvány mellett, 360 ellene, 18 pedig tartózkodott. A 720 képviselőből 553-an jelentek meg szavazni. Az indítvány elfogadásához 357 szavazatra lett volna szükség.

Ursula von der Leyen Fotó: MARTIN BERTRAND / Hans Lucas
Ursula von der Leyen. Fotó: Martin Bertrand/Hans Lucas

Jelzésértékű azonban, hogy annak ellenére, hogy élvezte saját Európai Néppártjának, a szocialistáknak, a Renew liberálisainak és a Zöldeknek a támogatását, ezeknek a csoportoknak néhány EP-képviselője nem jelent meg szavazni.

Korrupcióval gyanúsítják Ursula von der Leyent

Az ügy középpontjában egy román EP-képviselő, Gheorghe Piperea indítványa állt: szerinte Von der Leyen titkos sms‑eken keresztül tárgyalt a Pfizer vezérigazgatójával. Emiatt állítólag átláthatósági szabályszegés történt, ezért bizalmatlansági indítványt terjesztettek elő – írta meg a Magyar Nemzet.
A háborúpárti Manfred Weber, Magyar Péter gazdája is kiállt a német vezető mellett. Von der Leyen poszton maradása ugyanis elengedhetetlen az Ukrajna‑ és háborúpárti irányvonal folytatásához. Más frakciók viszont éleződő kritikával fogalmaztak meg korrupciós és átláthatósági aggályokat.

Az sms‑botrány hátán ott húzódik az a kérdés is, hogy a Bizottság miért nem őrizte meg vagy hozta nyilvánosságra az üzeneteket — az EU‑bíróság elmarasztalta Von der Leyenék mulasztását, az európai ombudsman pedig korábban is bírálta az átláthatóság aránytalanságát.

Von der Leyen az uniós intézményeket védve azt állította, hogy az indítvány mögött Oroszország és összeesküvés-elméletek állnak, és szerinte ezek célja az EU megbuktatása.

Ursula von der Leyen negatív megítélése nemcsak a most napirenden lévő Pfizer-ügynek köszönhető, hanem tükrözi a közép-európaiak véleményét az Európai Unió migráció- és háborúpárti vezetéséről is. Az EU intézményei, különösen az Európai Bizottság jogállamisági problémákkal is küzd, ahogy azt a Nézőpont Intézet elemzése is bemutatta – írja a Nézőpont Intézet.

A Magyar Nemzet arról is beszámolt, Orbán Viktor magyar miniszterelnök jelezte, hogy nem támogatja Von der Leyent. 

Borítókép: Ursula von der Leyen túlélte a szavazást (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.