Pfizer-botrány: bajban van Ursula von der Leyen, szerinte Putyin keze van a dologban

Ursula von der Leyen nyaka körül egyre szorul a hurok a titkos és átláthatatlan vakcinabeszerzési tárgyalások miatt, amelyek nyomán bizalmatlansági indítványt nyújtottak be ellene. Ahelyett azonban, hogy a kényes kérdésekre válaszolna, a kritikát elhárítva úgy állítja be a helyzetet, mintha még ebben is Oroszország és Putyin keze lenne. A hétfői vitában Von der Leyen ezt a védekezést választotta, miközben világossá vált: az EPP – Magyar Péter gazdájának, Manfred Webernek a vezetésével – a baloldallal összefogva igyekszik megmenteni őt a bukástól, hogy zavartalanul folytathassák Ukrajna-párti és háborús politikájukat.

2025. 07. 08. 12:29
Az Európai Bizottság elnöke: Ursula von der Leyen Fotó: JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy a Magyar Nemzet is kiemelte, a román európai parlamenti képviselő, Gheorghe Piperea a szükséges számú EP-képviselő aláírását gyűjtötte össze, hogy bizalmatlansági indítványt nyújthasson be Von der Leyen ellen. A vádak szerint a koronavírus-járvány idején titkos és átláthatatlan tárgyalásokat folytatott Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával a vakcinabeszerzésekről. A kezdeményezők szerint Von der Leyen megsértette az uniós átláthatósági szabályokat, mivel nem hajlandó kiadni a vitatott SMS-váltásokat, amelyek állítólag ezekhez a tárgyalásokhoz kapcsolódnak.

European Commission President Ursula von der Leyen gives a speech during a plenary session at the European Parliament, where a motion of censure against the European Commission is debated, in Strasbourg on July 7, 2025. (Photo by Jean-Christophe Verhaegen / AFP)
Ursula von der Leyen: Oroszország bábjai az Európai Unió megbuktatására készülnek (Fotó: JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN / AFP)

Az Európai Bizottság elnöke elleni bizalmatlansági indítvány vitáját is kihasználta Magyar Péter főnöke, Manfred Weber, hogy pártcsaládja nevében demonstrálja Ukrajna melletti elkötelezettségét. A hétfői vita világossá tette: az EPP – amely a baloldallal kötött paktumot, és amelyhez Magyar Péterék is tartoznak – egyértelműen azon dolgozik, hogy megmentse Ursula von der Leyent a bukástól, és folytathassa Ukrajna- és háborúpárti politikáját.

Ursula Von der Leyen szerint ebben is Oroszország a hibás

„Oroszország bábjai az Európai Unió megbuktatására készülnek” – jelentette ki Ursula von der Leyen hétfőn, amikor határozottan visszautasította az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt – írja a The Telegraph.

Az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament előtt mondott hisztérikus hangvételű beszédében azzal vádolta a kezdeményezés támogatóit, hogy „összeesküvés-elméletek hívei, az oltásellenes mozgalmak képviselői és Putyin védelmezői”.

Von der Leyen ezzel a Gheorghe Piperea román EP-képviselő által benyújtott indítványra reagált. A képviselő amiatt kezdeményezte a bizalmatlansági szavazást, mert a bizottsági elnök a koronavírus-járvány idején állítólag titokban tárgyalt egy gyógyszergyártó vezetőjével.

Az indítvány hátterében az a vád áll, hogy Ursula von der Leyen titokban egyeztetett Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával a Covid–19-járvány legsúlyosabb szakaszában, hogy vakcinabeszerzéseket intézzen. Von der Leyen a bírósági kötelezés ellenére sem hajlandó nyilvánosságra hozni a váltott üzeneteket, amelyekről időközben kiderült, hogy valószínűleg törölték őket.

A vita megnyitásakor Piperea azzal érvelt, hogy Von der Leyen szovjet vezetőhöz hasonló módon irányítja az EU-t. 

A döntéshozatal átláthatatlanná és önkényessé vált, ami visszaélési és korrupciós félelmeket kelt

 – mondta a képviselőknek.

Hozzátette:

Biztosíthatom önöket, hogy Kelet-Európából egyetlen polgár sem akarja újraélni azokat az időket. Elutasítjuk a szovjet, az orosz és a kínai modellt.

Von der Leyen munkáját egyébként több területen is erős bírálatok érik – például a Pfizer-ügy, illetve a migráció miatt.

Ursula von der Leyen és a Pfizer-botrány

A Magyar Nemzet több cikkben is írt a „Pfizer-SMS botrányról”, az Európai Számvevőszék és az Európai Ombudsman kritikáiról, valamint arról, hogy titkos tárgyalásokról és átláthatatlan szerződéskötésről van szó.

Ursula von der Leyen és a Pfizer körüli botrány évekkel ezelőtt robbant ki, amikor kiderült, hogy a bizottsági elnök SMS-ben egyeztetett Albert Bourla vezérigazgatóval a koronavírus-vakcinák hatalmas értékű uniós beszerzéséről. Az Európai Bizottság később nem volt hajlandó kiadni ezeket az üzeneteket, az Európai Ombudsman és az Európai Számvevőszék pedig bírálta az átláthatatlanságot.

Emellett lapunk arról is írt, hogy több EP-képviselő követelte Von der Leyen lemondását a botrány miatt.

Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.