Kedden 23 spanyolországi városban jelentek meg a részben a Twitteren meghirdetett megmozduláson, és még a londoni spanyol nagykövetség előtt is tiltakoztak. A madridi választási tanács viszont azzal az indokkal utasította el a tüntetők kérését, hogy megzavarnák a vasárnapi választásokat, és nem hagynák szabadon dönteni a polgárokat. Mintegy kétszáz tüntető visszaüzent, hogy maradnak, nem hagyják el a teret. Este tehát újabb tüntetés(kísérlet) lesz.
Meglepetés, hogy több politikai párt is rokonszenvvel reagált a tüntetésre, persze a saját szája íze szerint. Többek között a legnagyobb ellenzéki párt, a spanyol Néppárt (PP) vezetője is, Mariano Rajoy, aki azt üzente a letáborozott tüntetőknek, hogy tökéletesen megérti a fiatalokat, mert 45 százalékuk hiába akarna, nem talál munkahelyet az országban. A kialakult helyzetért José Luis Rodríguez Zapaterót, a jelenlegi szocialista kormányfőt okolta, mert „előbb nem akart tudomást venni a válságról, aztán elhibázott döntéseket hozott, majd olyan pénzt költött el, ami nem az övé volt, tehát nagyon nehéz helyzetbe hozott minket”.
Valeriano Gómez, a szocialista munkaügyi miniszter a katalán közrádiónak, a Rac1-nek nyilatkozva elismerte, hogy sok mindenben igazuk van a tiltakozóknak, ezért a politikusoknak jobban oda kellene figyelni rájuk. A tüntetőknek pedig azt üzente, hogy a válság után „villámgyorsan csökkenni fog a fiatal munkanélküliek száma”. Felipe González, korábbi négyszeres szocialista kormányfő (1982–1996) is megszólalt, és az arab világ felkeléseihez hasonlította a „felháborodott” spanyolok tiltakozásait. A karizmatikus politikus azonban felhívta a figyelmet egy érdekes különbségre: míg a Tahrír téren szavazati jogot követeltek, itt az ellenkezőjét mondják: semmire sem mennek a szavazati joggal.
Barcelonában a válságellenes intézkedések elutasításán kívül az egyetemi hallgatók a tanulmányi feltételek és a pótvizsgák szigorítása ellen is tiltakoztak. Az első megmozdulás estéjén, vasárnap ők is letáboroztak (volna) a madridiakhoz hasonlóan, de a hatóságok akkor elmés módszerrel tartották távol a fiatalokat: fellocsolták a táborozásra kiszemelt füves területet. A diákok is hivatkoznak az észak-afrikai arab mozgalmakra, legalábbis néhány jelszavukban. A fiatalok szervezetlenek, főleg anarchisták, kommunisták és egyetemi hallgatók alkotják a kemény magot. Délelőtt alszanak – szabad ég alatt is –, dolgoznak és/vagy tanulnak, ezért csak éjjel tudnak gyűlésezni a Placa Catalunyán, a város szívében. Az autonóm katalán kormány még szerdán eldönti a helyi választási tanáccsal, hogy kilakoltatják-e a diákokat a térről vagy sem. Arra hivatkoznak, hogy a választásokat ellenző tüntetők szombaton megsértenék a kampánycsendet.
A barcelonai hatóságok közben újra megindították a forgalmat azon a lezárt útszakaszon, amelyet még délután zártak le bombariadó miatt. A kiérkező tűzszerészek több mint kétórás vizsgálat után megállapították, hogy valaki igazi bombához hasonlót készített, és hagyott a 22-es autóbuszon, amely a katalán székhely központját szeli át és érint két különösen forgalmas sugárutat is.
(elmundo.es, lavanguardia.es, elperiodico.com, elpais.com, abc.es – Spanyolország)
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját