A New York-i központú szervezet megállapítása szerint az elítéltek rabszolgaként dolgoztatása háborús bűntett, amelyet a helyi hatóságoknak jelenteniük kellene, az ENSZ-nek pedig ki kellene vizsgálnia. Burmai illetékeseket egyelőre nem sikerült megszólaltatni az ügyben. Az elnyomó délkelet-ázsiai ország hadseregét közel két évtizede vádolják civilek, köztük elítéltek kényszerítésével arra, hogy „hordárokként” szolgáljanak, de „a burmai hadsereg a kegyetlenkedést még magasabb szintre emelte azzal, hogy a foglyokat életveszélyes frontszolgálatra kötelezte” – hangsúlyozta Elaine Pearson, a HRW ázsiai igazgatóhelyettese.
A csaknem fél évszázadon keresztül a hadsereg által irányított Mianmarban először tavaly tartottak választásokat, a hatalmat pedig idén márciusban átadták a civil kormánynak. Sokan azonban úgy vélik, hogy az új kormány mögött a korábbi katonai erők állnak, és valójában nem sokat javulta helyzet azóta sem, hogy a burmai demokrácia élharcosának számító Aung Szan Szú Kjit 2010 novemberében kiengedték hétéves házi őrizetből. Mintegy kétezer politikai fogoly van még rács mögött, továbbra is több mint százezer menekült él a szomszédos Thaiföldön, s folytatódnak a szórványos összecsapások az északi és a keleti területeken a hadsereg és az évtizedek óta nagyobb autonómiáért küzdő különböző etnikai milíciák között.
A szökött „hordárok” által elmondottak azt mutatják, hogy a burmai hadsereg kegyetlenkedései mit sem változtak a tavalyi választások óta – mondta Poe San, a mianmari székhelyű Karen Emberi Jogi Szervezet vezetője, amely a HRW-vel együttműködve adta közre a témát a legfrissebb információk alapján feldolgozó, 70 oldalas beszámolóját. A jelentést a 2010 és 2011 között a keleti Karen és Pegu régiókban életük kockáztatására kényszerített emberekkel készített 58 interjú alapján állították össze.
A jelentéktelen és súlyosabb bűncselekmények miatt elítélt fegyenceket találomra hurcolták el a helyi börtönökből átmeneti táborokba s adták át őket a katonai egységeknek. A „hordárok” beszámoltak rögtöni kivégzésekről, kínzásról, verésről és arról, hogy a foglyokat gyakran aknamezőre küldték előre, valamint élő pajzsként használták a katonák védelmére. Megtagadták tőlük az életben maradásukhoz szükséges orvosi ellátást, élelmet és szállást a HRW-jelentés szerint.
Egy „hordár” katonai táborba szállított élelmet, amikor a lába alatt felrobbant egy taposóakna – számolt be az egyik szemtanú. „A katonák nem törődtek vele, ő ordított a fájdalomtól, mégsem segített neki senki. Amikor visszafelé jöttünk a hegyről, már halott volt. Ruhái és lábának darabjai az egyik fáról lógtak le.” A burmai hadseregben „hordároknak” nevezett személyeket valójában „értéktelen teherhordó öszvéreknek” tekintik – mondta Pearson.
(MTI)

Gulyás Gergely keményen helyretette Karácsony Gergelyt