Goran Hadzsicsot péntek délután szállíthatják Hágába

Péntek délután adhatják ki a szerb hatóságok Goran Hadzsics volt horvátországi szerb vezetőt az őt háborús bűncselekményekkel vádoló hágai Nemzetközi Törvényszéknek – közölte a volt politikus védőügyvédje.• A minisztérium örül, hogy elfogták az utolsó „bűnöst”• Már folynak az előkészületek a háborús bűnös átszállítására + Kép

MNO
2011. 07. 21. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toma Fila csütörtökön Belgrádban újságíróknak elmondta: védence írásban nyilatkozott arról, hogy lemond a fellebbezés lehetőségéről. „Ebben a pillanatban is mehetne (Hágába), de úgy állapodtunk meg, hogy előbb találkozik a családjával” – tette hozzá.

Az ügyvéd elmondta azt is, hogy Hadzsicsot csütörtökön felkereste fia, lánya és nővére a háborús bűnök ügyében ítélkező szerbiai különleges törvényszék belgrádi fogdájában, ahol szerdai elfogása óta őrzik. Péntek reggel pedig az a nő keresheti fel, akivel bújkálása alatt élt együtt, és aki gyermeket is szült neki.

Goran Hadzsics a horvátországi szerbek bábállamának, a Krajinai Szerb Köztársaságnak az elnöke is volt. A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök ügyében ítélkező hágai Nemzetközi Törvényszéken 2004 nyarán készült el a vádirat ellene, amelyben háborús és emberiesség elleni bűntettekkel vádolják. 2004. július 13-án délután, néhány órával az után menekült el újvidéki lakásából, hogy Hágában kiadták ellene az elfogatóparancsot. A hágai törvényszék szerint Hadzsics felelős azért, hogy a jugoszláv néphadsereg (JNA) és szerb szabadcsapatok a mai Horvátország keleti részén a horvát függetlenségi háborúban (1991–1995) megöltek több száz embert – horvát hadifoglyokat –, több ezer embert elűztek, táborokba zártak, megkínoztak, bántalmaztak, kifosztottak.

Hadzsicsot szerdán fogták el a vajdasági Fruska Gora hegységben. A szerb hatóságok azt gyanítják, hogy Hadzsics a rejtőzködését támogató hálózat segítségével tudta eddig elkerülni a letartóztatást, s egy ideig Oroszországban bujkálhatott. Boris Tadics szerb elnök közölte, a hatóságok a szerb katonai hírszerzés és a polgári titkosszolgálatok segítségével próbálják kideríteni azoknak a kilétét, akik segítettek abban, hogy a feltételezett háborús bűnösök egy ideig elkerülhessék az igazságszolgáltatást. Egy neve elhallgatását kérő szerb titkosszolgálati tiszt elmondta, a szerb titkosszolgálatokat már nagyrészt megtisztították azoktól a fontosabb ügynököktől, akik a szintén háborús bűnökkel vádolt Slobodan Milosevics néhai szerb és jugoszláv elnök rendszeréhez kötődtek, de ők fenntartották régi hálózataikat és kapcsolataikat.

Ha Hadzsics beszélni kezd, akkor sokan kerülhetnek börtönbe

„Tudni szeretnénk például, ki a felelős azért, hogy a (hágai) szökevényeket személyi és úti okmányokkal látták el” – tette hozzá. A tiszt elmondta azt is, hogy Hadzsics támogatói valószínűleg olyan emberekből álltak, akik részt vettek a 90-es évek sötét ügyleteiben, amikor Szerbia a nemzetközi közösség számkivetettje volt. A hálózat gerincét Hadzsics üzletfelei, a milosevicsi titkosszolgálatnak a délszláv háborúk idején szolgáló tagjai és alvilági figurák alkották, az ideológiának vajmi kevés szerep jutott – fűzte hozzá. A tiszt megjegyezte: Hadzsics pere érdekesnek ígérkezik, mert ha beszélni kezd, sok ember börtönben találhatja magát. Jóllehet Hadzsics a háborús idők kevésbé jelentős szerb vezetői közé tartozott, nagy érdeklődés mutatkozik személye iránt, mivel Ratko Mladics egykori boszniai szerb hadseregparancsnok májusi elfogása óta ő volt a Hága által körözött utolsó feltételezett délszláv háborús bűnös.

A Blic című szerb napilap csütörtökön arról írt, hogy Hadzsics rejtőzködését sokkal szakszerűbben szervezték meg, mint Mladicsét. A Politika című napilap arról cikkezett, hogy Hadzsics korábban Oroszországba és Fehéroroszországba utazott, s röviddel elfogása előtt érkezett vissza Szerbiába, hogy pénzt vegyen fel támogatóitól további rejtőzködéséhez. A lap értesülése szerint a szerb hatóságok a múlt év legvégéig úgy tudták, hogy Hadzsics Oroszországba szökött, ahol álnéven élt, megnősült, sőt gyermeke is született. Oroszországi nyomát 2009-ben elvesztették, később arról értesültek, hogy Fehéroroszországba költözött át, ahol végképp nyoma veszett. A szerb hatóságok a múlt év végén értékes, eladásra szánt festményt találtak Hadzsics egyik közeli barátjának lakásán. Szerintük a jelek arra mutattak, hogy Hadzsics pénzhiányban szenved.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.