Feszültség: rohamrendőrök, katonák és egy kismacska

Nem csitulnak az indulatok Észak-Koszovóban. A szerbek továbbra is úttorlaszokkal akadályozzák a békefenntartók munkáját.

LM
2011. 10. 25. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Koszovóban július végén éleződött ki a helyzet, amikor a pristinai kormány különleges rendőri egységeket vezényelt a brnjaki és jarinjei átkelőkhöz. Ezeket az erőket röviddel később visszavonták, és a két átkelő ellenőrzését a KFOR vette át. Néhány hét óta a két átkelőnél pár koszovói albán vámos és rendőr is szolgálatot teljesít „megfigyelőként”. A KFOR és az EU rendőri és igazságügyi missziójának (EULEX) egységei szállítják őket a két átkelőhöz. Az Észak-Koszovóban többségben lévő szerbek viszont az átkelőkhöz vezető utak eltorlaszolásával akarják kikényszeríteni e vámosok és rendőrök távozását, mert úgy vélik, hogy jelenlétük az „adminisztratív vonalon” a koszovói államhatárok elismerését jelképezi, és ezt ők elutasítják.

Szlavisa Ristics, Zubin Potok falu polgármestere a belgrádi tárgyalás után közölte, hogy lényegében nem jutottak előbbre a konfliktus megoldásában, ezért a szerbek emelte útakadályok egyelőre a helyükön maradnak.

Tadics kérte a falvak lakóit: „abban az esetben, ha az EU intézményei járműveiken nem szállítják a pristinai intézmények képviselőit, akkor a lehető legrövidebb időn belül tegyék lehetővé a KFOR-nak és az EULEX-nek a szabad mozgást és az utánpótlás szállítását saját egységeikhez” – közölte az államfői hivatal.

Ristics elmondta, hogy kikérik a falvak lakóinak véleményét Tadics kérésével kapcsolatban, de elfogadhatatlan számukra, hogy az EU-intézmények szállítják a koszovói vámosokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.