Egy ország, amelynek szemében tavalyelőtt még nem volt Szlovákia

Egy ország, ahol 27 éve van választójoguk a nőknek, összesen 4 vasúti megállóhelye van, alig kettő esztendeje ismertette el magát Szlovákiával és a vezetője két és félszer akkora vagyonnal rendelkezik, mint amennyi az ország éves költségvetése. Ez Liechtenstein – schlagwortokban.

2011. 11. 11. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Rajna partján mintegy 160 négyzetkilométeren elterülő Liechtenstein a Föld hatodik legkisebb országa. Tizenegy évvel ezelőtti adatok szerint mintegy 33 ezren lakják – körülbelül ennyivel csökken évente hazánk lélekszáma, és ennyien lakják Esztergomot. Legnagyobb településén, Schaanban sem élnek hatezernél többen, a fővárosban, Vaduzban meg még kevesebben is ennél.

De hát esetükben nem a méret a lényeg: a svájci frankkal éldegélő adóparadicsom (minden lakóra három postafiók jut...) vezetője II. János Ádám herceg, akinek van mit a tejbe aprítania, 2 milliárd dolláros magánvagyonából két és fél évig etethetné az egész országot az ismert – egyébként szufficites – költségvetési adatok alapján.

Fölénk magasodnak még egyéb mutatókban is: nemzeti büszkeségük, a Grauspitz csúcsa 2599 méterrel nőtt a tenger szintje fölé, de mobilszolgáltatóik mennyisége (30), denevér- (17), pók- (82) és orchideafajaik (48) száma is meghökkentő. Nem kell őket irigyelni viszont a csapadékmennyiség miatt, az ugyanis másfélszer-kétszer annyi, mint nálunk.

Röviden a történelemről: az Ausztria és Svájc közé eső alpesi országocskában megtalálták a civilizáció sok ezer éves nyomait is, de leginkább a római és kelta hatásokat emlegetik Liechtensteinben. A Római Birodalom bukása után aztán jöttek a „német ajkúak”, és uralmuk kisebb-nagyobb mértékben azóta is érvényesül. Jelenlegi határai 1434-ben rögzültek, 1709 óta beszélhetünk esetében államról, s 1806 óta tartja magát szuverénnek. Sokan azt hinnék, egy ilyen kicsi, jóléti államnak senkivel sem lehet vitája – hát van: Csehszlovákia ugyanis elszedte az országot vezető Liechtenstein családtól az ország területéhez képest 10-szer akkora, csehszlovákiai magánbirtokot a világháború után; emiatt-e vagy sem, de csak 2009-ben ismerte el egymást Szlovákia és Liechtenstein. Még egy kicsiny történelmi érdekesség: a nők csak 1984-ben kaptak választójogot a hercegségben.

Senki ne nevessen, de az ország annyira kicsi, hogy nemcsak hogy hadserege, de repülőtere sincs, mindössze egy helikopter-leszállópályája, amit svájci katonák védenek. Gázüzemű buszok járnak-kelnek a kicsiny települések között, a vasúti hálózat hossza uszkve 9 kilométer (4 megállóra osztva), de a bringásoknak paradicsomiak az állapotok, 350 kilométernyi sávjuk van! El kellene jutni valahogyan addig...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.