Felelnének a hibás ítéletekért

Technikai hibával magyarázza a Standard & Poor’s Franciaország leminősítését – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkében.

2011. 11. 13. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Standard & Poor’s magyarázata szerint Franciaország adósságállományának téves leminősítése egy technikai hibára vezethető vissza, melynek semmi köze nem volt az ország megítéléséhez. A nemzeti bankszektorok kockázatainak megítélésével foglalkozó rendszerben egy ideig Franciaország nem volt elérhető. „A rendszer a változást tévesen leértékelésként értelmezte és automatikusan e-mailt küldött néhány ügyfelének” – áll a Standard & Poor’s sajtónyilatkozatában.

A francia bankszektor adatait kísérleti jelleggel 2010 decemberében feltették a Standard & Poor’s főoldalára. A többi ország bankrendszerének megítélése azonban végül is nem került fel a portálra. Amikor csütörtökön újabb bankértékeléseket hoztak nyilvánosságra, akkor Franciaország esetében automatikusan „nem áll rendelkezésre” bejegyzést állítottak be. Ezt értékelte tévesen a rendszer az ország leértékeléseként, és erről kaptak az előfizetők automatikus értesítést.

Az a téves jelentés, miszerint megvonták Aaa-ás megítélését, Franciaországban komoly felháborodást váltott ki. François Baroin pénzügyminiszter felszólította az európai pénzpiacokat felügyelő hivatalt, hogy azonnal kezdjen vizsgálatot az ügyben. A miniszter párttársa, Michel Barnier, a belső piacok ügyében illetékes brüsszeli biztos „súlyos történésről” beszélt, és szankciókkal fenyegetőzött. „Ez az európai értékpapír-felügyelet (ESMA) ügye, a nemzeti felügyeleti hatósággal közösen megvizsgálhatja a tényeket, és levonatja a következtetéseket” – nyilatkozta Brüsszelben. A hiba Barnier szavai szerint annak szükségességét mutatja, hogy alaposabb vizsgálat alá kell vonni a hitelminősítő intézeteket.

Kedden, november 15-én kívánja a belső piaci biztos az új elvárásokat ismertetni. Ezek között szerepel olyan javaslat is, mely megtiltaná a válságövezet államai értékelésének nyilvánosságra hozatalát. Az Európai Értékpapír és Pénzpiaci Felügyelet (ESMA) felügyelné és ellenőrizné a hitelminősítő intézetek módszereit, és arra kötelezné a megbízókat, háromévente váltsanak minősítő intézményt. A hibás ítéleteikért a hitelminősítők a jövőben felelnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.