A Standard & Poor’s magyarázata szerint Franciaország adósságállományának téves leminősítése egy technikai hibára vezethető vissza, melynek semmi köze nem volt az ország megítéléséhez. A nemzeti bankszektorok kockázatainak megítélésével foglalkozó rendszerben egy ideig Franciaország nem volt elérhető. „A rendszer a változást tévesen leértékelésként értelmezte és automatikusan e-mailt küldött néhány ügyfelének” – áll a Standard & Poor’s sajtónyilatkozatában.
A francia bankszektor adatait kísérleti jelleggel 2010 decemberében feltették a Standard & Poor’s főoldalára. A többi ország bankrendszerének megítélése azonban végül is nem került fel a portálra. Amikor csütörtökön újabb bankértékeléseket hoztak nyilvánosságra, akkor Franciaország esetében automatikusan „nem áll rendelkezésre” bejegyzést állítottak be. Ezt értékelte tévesen a rendszer az ország leértékeléseként, és erről kaptak az előfizetők automatikus értesítést.
Az a téves jelentés, miszerint megvonták Aaa-ás megítélését, Franciaországban komoly felháborodást váltott ki. François Baroin pénzügyminiszter felszólította az európai pénzpiacokat felügyelő hivatalt, hogy azonnal kezdjen vizsgálatot az ügyben. A miniszter párttársa, Michel Barnier, a belső piacok ügyében illetékes brüsszeli biztos „súlyos történésről” beszélt, és szankciókkal fenyegetőzött. „Ez az európai értékpapír-felügyelet (ESMA) ügye, a nemzeti felügyeleti hatósággal közösen megvizsgálhatja a tényeket, és levonatja a következtetéseket” – nyilatkozta Brüsszelben. A hiba Barnier szavai szerint annak szükségességét mutatja, hogy alaposabb vizsgálat alá kell vonni a hitelminősítő intézeteket.
Kedden, november 15-én kívánja a belső piaci biztos az új elvárásokat ismertetni. Ezek között szerepel olyan javaslat is, mely megtiltaná a válságövezet államai értékelésének nyilvánosságra hozatalát. Az Európai Értékpapír és Pénzpiaci Felügyelet (ESMA) felügyelné és ellenőrizné a hitelminősítő intézetek módszereit, és arra kötelezné a megbízókat, háromévente váltsanak minősítő intézményt. A hibás ítéleteikért a hitelminősítők a jövőben felelnének.
Holnap jön az igazi tél!