Megbukott a fékek és ellensúlyok rendszere?

A konzervatív német napilap Ó, Amerika című, washingtoni keltezésű cikkében az úgynevezett szuperbizottság kudarca apropóján ír az Egyesült Államok politikai rendszerének csődjéről.

2011. 11. 23. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyáron a fenyegető fizetésképtelenség hatására a demokraták és a republikánusok megállapodtak, hogy 2 billió dollárt kívánnak megtakarítani 10 éven belül. A szükséghelyzetben létrehozták a kongresszus szuperbizottságát, mely tovább szigorította volna a takarékosságot. A hálaadásnapi pulyka mellett az amerikaiak azt kérdezik, még mi mindent akar Washington lenyomni a torkukon. Mára 10 százalékra csökkent a közvélemény-kutatásokban a kongresszus hitelessége.

A megígért 2 billiós kiadáscsökkentés soknak tűnik, de nem nagy tétel, csak 2012-ben a szövetségi kormány egybillió dollár új adósságot készül felvenni. Ténylegesen ennek az összegnek a duplája lenne szükséges a pénzügyek rendbetételéhez. A kongresszus költségvetési irodájának előrejelzése szerint – melyek igen kedvező, irreális feltételezések mellett készültek – a szövetségi költségvetés hiánya 2021-ig 3,5 billió dollárra fog emelkedni, az elvárt megszorítások ellenére. Az évtized végére kiegyenlített költségvetésnek nyoma sincs.

Hogy milyen súlyos az Egyesült Államok pénzügyi helyzete, azt jól mutatja az a kevéssé hízelgő elemzés, amit a Nemzetközi Valutaalap készített. Eszerint az amerikai államadósság öt éven belül meghaladja a GDP 115 százalékát, ami még az olasznál is rosszabb arány. Az, hogy a pénzpiacok viszonylag nyugodtak voltak, döntően a még rosszabb európai helyzetnek köszönhető. Innen nézve az amerikai állampapírok még mindig a kisebbik rossznak számítanak.

Ellentétben a politikai retorika állításaival, a kudarcot nem az okozta, hogy a republikánusok megtagadták az adóemelést. Eltérve alapelveiktől, készek lettek volna csökkenő adókulcsok mellett kibővíteni az adóalapot, s ez 300 milliárddal a jelenleginél több forrást hozott volna a szövetségi költségvetésbe. Ez azonban nem volt elég a demokratáknak, akik minden áron szerették volna a Bush-korszak 2012 végén kifutó adócsökkentéseit elvenni a gazdagoktól. A megállapodás blokádjával, úgy érzik, közelebb jutottak ehhez a céljukhoz.

Az adósságcsapda csak a kampány politikai körítése. Az igazi probléma a társadalombiztosítási, ezen belül is a betegbiztosítási kiadások robbanásszerű növekedése. A 2010-es nagy reformmal tíz év alatt 1 billió dollárral növelték a kiadásokat. Anélkül, hogy máig meghatározták volna, miből fizetik ezt.

Barack Obama nagyhangú adósságcsökkentési követelései nem egyebek, mint üres frázisok. Obama a deficitcsökkentési bizottságot nemhogy nem ösztönözte, de még akadályozta is a munkáját 440 milliárd dolláros konjunktúracsomagjával és a gazdagok elleni irigységkampányával.

A szuperbizottság csődje tökéletesen jelképezi az ország gazdaságpolitikai megosztottságát. A demokraták veszélyes stratégiát folytatnak, amikor az újraelosztás növelésében gondolkodnak. A növekvő betegbiztosítási költségek a jövőben egyre inkább megfosztják mozgásterétől a szövetségi államot. A republikánusok a betegbiztosítás reformjával és a drámai adóemelések megtagadásával közvetve a deficit ellen küzdenek. Számukra a kisebb költségvetési hiány azt célozza, hogy gyorsítsák a növekedést. Hosszabb távon ez a sikeresebb stratégia. Ezt a vitát azonban legfeljebb a jövő évi elnökválasztás döntheti majd el. Legalább addig kénytelenek lesznek várni az amerikaiak és a világ a komoly költségvetési szanálásra.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.