Megint jönnek, kopogtatnak és kölcsönkérnek?

A zürichi baloldali-liberális naplapban David Schaffner A szövetségi állam gondolkodik az euró-mentőcsomaghoz történő hozzájárulásán című cikkében tudósít a berni gondolatkísérletekről.

2011. 11. 05. 9:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután október végén az EU megállapodott az euró-mentőcsomag feltöltéséről, minden párt azzal számol, hogy Brüsszel megkeresi Svájcot. A csomagban az elképzelések szerint alacsony eladósodottságú országok közvetlenül vagy egy állami alapon keresztül közvetve részt vehetnek. Japán már 2,7 milliárd euró értékben bevásárolta magát a mentőcsomagba és ígéretet tett arra, hogy állampapírokat fog vásárolni. Oroszország 10 milliárd dollárnyi segélyt helyezett kilátásba. Kínáról mint hitelezőről szintén beszélnek. A mentőcsomag egybillió eurós hatással rendelkezne.

A szövetségi pénzügyminisztérium (EFD) időközben már azon gondolkodik, hogy Svájc miként vesz részt ebben a folyamatban, magyarázza egy jól informált forrás. Mert a svájci gazdaság alapvető érdeke, hogy az euróövezet helyzete stabilizálódjon. Mielőtt a politika vitatkozhatna a részvétel kockázatáról, egyrészt hiányzik a Svájchoz intézett formális felkérés, másrészt még bizonytalan, hogy pontosan miként fog a mentőcsomag kinézni.

Az már biztos, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) valamilyen módon részt vesz, csak az a kérdés, milyen formában. A svájci parlament már márciusban úgy döntött, hogy az IMF-nek nyújtott hitelt 2,2 milliárd frankról 16 milliárdra növeli. Hogy ez az eszköz a tervezett mentőcsomaghoz elegendő lesz, azt november 3-án nem tudta megmondani a pénzügyi tárca.

A következő szerdán a kormányfői tisztet betöltő Micheline Calmy-Rey Zürichben találkozik az unió elnökével, Herman Van Rompuyjel, hogy a kétoldalú kapcsolatokról és az euróválságról beszéljenek. Lehet, hogy ekkor érkezik meg a hivatalos felkérés. Susanne Leutenegger-Oberholzer szocialista nemzetgyűlési képviselő feltételezi, hogy nem közvetlenül az EU fog bekopogni Bernben, hanem az IMF. „Ha az IMF felkér, Svájc részt vehet a mentőcsomagban – véli Leutenegger. – Végül is egy stabil pénzpiac fontos a számunkra.” A végleges ítélethez hiányoznak a részvételi feltételek.

(Tages-Anzeiger, tagesanzeiger.ch)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.