„Politikusok nélkül könnyebb lesz” – Esküt tett az új kormány

Délután öt órakor letette esküjét a kivétel nélkül szakértőkből álló, Mario Monti vezette új olasz kormány.

PR
2011. 11. 16. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány tagjai – kettő kivételével – a Quirinale-palotában Giorgio Napolitano köztársasági elnök előtt esküdtek fel az alkotmányra, és arra, hogy az ország törvényeinek betartásával szolgálják Itáliát. A két hiányzó miniszter közül a külügyi tárca irányításával megbízott Giulio Terzi di Sant'Agata nem érkezett haza időben Washingtonból, ahol eddig Olaszország nagykövete volt. A védelmi minisztérium vezetésével megbízott Giampaolo Di Paola pedig egy NATO-misszió keretében Afganisztánban tartózkodik.


Még ezt megelőzően, napközben Mario Monti úgy kommentálta kormánya névsorát, hogy „politikusok nélkül könnyebb lesz a munkánk”. A kormányfő azonban ennél is jelentősebbnek nevezte a gazdaságfejlesztési és az infrastrukturális, valamint közlekedési tárca csúcsminisztériumban való egyesítését Corrado Passera, az Intesa Sanpaolo bankcsoport távozó vezetőjének irányításával. Az új kormányt 12 miniszter és 5 tárca nélküli miniszter alkotja. Az igazságügyi, belügyi és munkaügyi tárca élére nő került. Az új olasz kormány kivétel nélkül eddig pártpolitikai szerepet sohasem vállalt szakértőből áll, többségük közgazdász és jogász. A belügyminiszter Anna Maria Cancellieri prefektus, az igazságügyi miniszter Paola Severino jogászprofesszor, Francesco Profumo oktatási miniszter pedig eddig az olasz nemzeti kutatóintézet elnöke volt. A nemzetközi kooperációért felelős tárca nélküli miniszter Andrea Riccardi történész, a Szent Egyed közösség elnöke lett.


A mandátuma időtartamára vonatkozó újságírói kérdésre Monti azt válaszolta, hogy kormánya tartósságát „cselekvési képessége és a lakosság meggyőzése” határozza meg. Hozzátette, hogy kormánya „futótempóban” kíván dolgozni. Monti nem válaszolt a vagyonadó bevezetésére vonatkozó kérdésre, hangsúlyozva, hogy a kormány programját csütörtökön a szenátusban, pénteken a képviselőházban mutatja be.

Mario Monti kijelölt olasz kormányfő szerdán fogadta el hivatalosan a miniszterelnöki megbízatást, amellyel vasárnap bízta meg őt Giorgio Napolitano köztársasági elnök. Mint arról korábban beszámoltunk, Mario Monti elnyerte a két legnagyobb olasz párt támogatását. Az eddig kormányon lévő, jobbközép Szabadság Népe (PdL), valamint az ellenzéki, balközép Demokrata Párt (PD) is jelezte, hogy számíthat támogatásukra. Képviselőiket azonban mégsem akarják a kormányba küldeni, Monti ezért attól tart, a támogatás a valóságban csekély lehet.

„Most jön a neheze”

Mint az MTI tudósítója jelentette, politikai elemzők „a legrosszabb kezdetnek” nevezték a csupa szakértőből álló miniszteri csapatot, mely így gyenge lesz a parlamenttel szemben. A kormány felállítása volt a könnyebbik feladat, most jön a neheze – írta a sajtó felmérésekre utalva, melyek szerint az olaszok fele bízik Montiban, de 93 százalék úgy gondolja, a közgazdász vezette kormány jelentős áldozathozatalra kényszeríti majd őket. A legnagyobb ellenzéki erő, a Demokrata Párt (PD) megelégedéssel fogadta a miniszteri listát. Roberto Calderoli, az ellenzékbe vonuló Északi Liga politikusa kijelentette, a rossz kezdetnek csak még rosszabb folytatása lehet.

Az olasz sajtó szerint a szombat este lemondott Berlusconi már a múlt: a volt kormányfő palotája elől eltűntek a tiltakozók, az éltetők és a kamerák is. Az újságok Monti elegáns öltözködését, diplomatikus, visszafogott stílusát, finom humorát dicsérték. Nevéből anagramma is született Mario Monti-Rimontiamo (újraindulunk) szójátékkal. Egyébként Monti is Milan-szurkoló, ez az egyetlen közös vonás az új és a távozó miniszterelnök, Berlusconi között, jegyezték meg a lapok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.