Sokba kerül a svájci kantonoknak az arab tavasz

A baloldali-liberális zürichi napilap Bűnöző menekültkérők súlyos tehertételt jelentenek a kantonoknak című cikkében tudósít azt arab tavasz nem kívánt következményéről.

2011. 11. 27. 10:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

2011 kezdete óta erősen megszaporodtak a renitenskedő menekültekről szóló beszámolók. Most először számoltak be a kantonok kormányai az egész országot érintő változásról. Amint arról Hans-Jürg Käser, a berni illetékes tudósított, minden kantonban jelentősen megemelkedett a menekültkérők által elkövetett bűncselekmények száma. „Hatalmas problémát okoz a Maghrebből érkezett nagyszámú fiatal férfi” – írja Käser. Semmitől sem tartanak, lopással kezdik, majd jön a betörés és a kábítószer-kereskedelem, nyilatkozta az igazságügy- és rendőrminiszterek konferenciájának alelnöke. Karin Keller-Sutter St.Gallen-i kollégája egyetértett vele, és úgy fogalmazott: „Még a menekültek legtapasztaltabb gondozói is beszámoltak arról, hogy még sohasem voltak ilyen nehéz kuncsaftjaik.” Különösen a nagyszámú 18 és 30 év közötti észak-afrikai férfi okoz gondot a hatóságoknak – folytatta Keller-Sutter. Gyakran „rendkívül renitensek”, megtámadják gondozóikat, és általában nem tartanak be semmilyen szabályt sem.

Hasonló tapasztalatokat szereztek más kantonokban. Urs Hofmann Aargauból a részeges észak-afrikaiak által a menekültszállások környékén okozott gondokról tudósított. Ennek következménye, hogy eltartásuk jelentős többletköltséget okoz a kantonoknak és a szövetségi államnak. Hans-Jürg Käser szerint milliós többletköltséget okoz, hogy meg kell erősíteni a magánbiztonsági cégeket, melyek a menekültközpontokat őrzik. A szövetségi menekültügyi hivatal költségvetésében ebben az évben közel 15,5 millió frank jut az őrző-védő cégekre, jövő évben már 18 millióért fogják vigyázni a befogadóállomások környékét. Még az érdekeiket védő Beat Meiner, a Svájci Menekültsegély nevű szervezet főtitkára sem tudja igazán megkérdőjelezni ezt a tényt. Számára legfeljebb a „kilátástalan helyzetüket” és részben a „múltjukat” tudja indokként felhozni. Meiner szerint gyakran igen fiatal emberekről van szó, akik sokszor szülők nélkül nőttek fel. Ő ezért fair eljárást követel nekik. Azt követeli, magyarázzák meg nekik a svájci rendszert, és határozott álláspontot foglaljanak el vele szemben. „Tudniuk kell, hogy nem maradhatnak itt.” Meiner azt is javasolja, hogy segítsék a fiatalokat a hazatérésükben. Ezért tanítsanak nekik szakmát. A kantonok a menekültügyi eljárások felgyorsítását várják a menekültügyi hivataltól. Egyúttal azt is javasolják, hogy kössenek kitoloncolási megállapodásokat a Maghreb országaival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.