Mark Lewis és Charlotte Harris – erre a két ügyvédre joggal volt mérges a News International: gyakorlatilag nekik köszönhető, hogy a botrány ilyen méretűre dagadt. Ők képviselték a lapot elsőként megvádoló személyeket, ahogy Sky Andrew futballügynököt és Milly Dowler szüleit is. Az előbbi ügy Andy Coulson kormányszóvivő lemondásához, az utóbbi pedig a NotW megszűnéséhez vezetett.
A cég tehát mindent bevetett, amitől munkájuk akadályozását remélhette. Nyomozójuk, az emberek követésére és titkos filmezésére specializálódott Derek Webb – aki korábban a királyi család tagjait is megfigyelte – kapta meg a munkát: információt kellett gyűjtenie a jogászokról, amit aztán kompromittáló módon, azaz zsaroláshoz lehet felhasználni. Megpróbálták például bebizonyítani, hogy Harris egy manchesteri ügyvéddel folytat házasságon kívüli viszonyt, ennek érdekében pedig mind Harrist, mind családját követte valaki – a valóságban pedig még csak nem is találkozott állítólagos szeretőjével. Lewis sem járt jobban, neki volt felességét és kiskorú gyermekeit figyeltették meg. Egyelőre nem tudni, a cég mit szeretett volna ezzel elérni és hogyan használta volna fel az esetlegesen birtokába jutó információkat.
Az információgyűjtés nem ütközik törvénybe, morálisan azonban igencsak megkérdőjelezhető. A News International közleményt adott ki, melyben a cég beismerte a bűnöket, ugyanakkor leszögezte, egyetlen ma is ott dolgozó vezető beosztású személy sem tudott ezekről az akciókról. Mindez nyilvánvalóan James Murdochot, a tulajdonos fiát hivatott védeni, aki csütörtökön újra az ügyet vizsgáló parlamenti bizottság előtt fog felelni néhány kellemetlen kérdésre. Az említett események a Scotland Yard közlése szerint 2010 közepén és 2011 elején játszódtak le, amikor a botrány már központi téma volt a szigetországban. Murdoch állítja, nem tudott semmit az illegális üzelmekről – a vállalat brit ügyekért felelős vezetőjeként azonban ez sem vet túl jó fényt vezetői képességeire.
The Guardian (guardian.co.uk)