Új szintre emelte „altató” stratégiáját Merkel

A baloldali német hírmagazinban Peter Müller Párt kómában című cikkében tudósít a CDU lipcsei kongresszusáról.

2011. 11. 16. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a demokrácia a vitából él, akkor Lipcse Merkel 11 éves pártelnökségének mélypontja – írja a Der Spiegel. Az oktatási javaslatot halálra vitatták, a minimálbér kérdésében a kancellár az utolsó pillanatban kikényszerített egy kompromisszumot, a gyermekgondozási díj kérdését rövid vita után átutalták a frakciónak. Visszafogott beszédének értékelése a nyilvánosság kizárásával zajlott, egyedül az euró kérdésében megjelenő ellentétes véleményekről értesülhetett a közvélemény.

Merkel már régóta elvonta a politikai vitáktól az oxigént. A kongresszuson a kancellár új szintre emelte „altató” stratégiáját. Már nemcsak politikai ellenfeleit helyezte mély álomba, hanem saját pártját is. Ezt mindennél jobban mutatja a minimálbérről történő vita elmaradása.

Ha bankokat és államokat adó milliárdokkal támogatják, akkor a CDU nagyon nehezen tudja megmagyarázni, miért fizetnek Németországban milliók számára igen alacsony béreket. Ennek a következménye, hogy a CDU lecsiszolja az összes olyan különbséget, amivel megkülönböztethető az ellenzéktől.

Ha nincs miről vitatkozni, akkor jóval nehezebb az ellenségnek saját táborát mozgósítani. Csakhogy ez kellemetlen mellékhatásokkal jár a demokráciára is. Merkel kómastratégiájának másik áldozata saját pártja. A valóságban ugyanis a CDU mélyen megosztott a minimálbér kérdésében. Mindkét oldal jó érvekkel rendelkezik. Merkel hosszú ideig engedélyezte a vitát, majd a kivételek számát növelni kívánó gazdasági szárny oldalára állt, de amikor felismerte, hogy a Karl-Josef Laumann vezette keresztény szakszervezetek győzhetnek a kongresszuson, akkor azonnal lefékezte az érvek ütköztetését.

A kancellár utasítására a színfalak mögött megkötöttek egy kompromisszumot, amelynek egyetlen célja volt, hogy a kongresszus nagyobb vita nélkül elfogadja. Merkel most már szinte mindenható kancellárként irányítja a CDU-t, csakúgy mint Helmut Kohl fénykorában. Csakhogy jogos kérdés, mennyi a hatalma annak a pártelnöknek, aki a vita minimumát sem engedélyezi pártján belül. S mit lehet egy ilyen pártról várni, amely hagyja, hogy ezt tegyék vele?

(Der Spiegel, spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.