Ennek legfiatalabb példája az országos örökösödési adó bevezetését javasló népi kezdeményezés. Az ezzel kapcsolatos alkotmánymódosítás a kezdeményezés győzelme esetén 2015-ben vagy ezt követően léphet hatályba. Ennek ellenére az érintetteknek már 2012-től lényegesen magasabb ajándékozási adót kell fizetnie.
Ma az ajándékozás és örökség a közvetlen leszármazottak között a legtöbb svájci kantonban adómentes. Nem csoda, hogy nagy a szorgoskodás, számos vagyonos személy szeretné örökségét még az idén gyermekeire hagyni. Az örökösödési adóval olyan ajándékozásokat adóztatnának meg, melyek évekkel a törvény hatályba lépése előtt történtek.
Aki ezt a visszaható hatályt szeretné megakadályozni, az már csak az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulhat. Ez azonban csak a büntetőjog esetében tiltja a visszamenő hatályt. Ezért a szakértők szerint az örökösödési adó jogszerűsége nem vitatható, így jogi úton nem lehet megakadályozni.
A jogászok beszélnek a nem valódi visszaható hatályról is. Ebben az esetben a törvény csak életbe lépésétől lesz hatályos, de korábban megszerzett jogokat csorbít, vagy egészében visszavon. Ez történt a munkanélküli biztosítási törvény április 1-jei módosításakor is. Ezzel a lépéssel a 25 év alattiak támogatása 400 napról 130-ra csökkent. S ha korábban már 130 napnál hosszabb ideig vették igénybe a segélyt, akkor ezt követően azonnal elveszítették a jogosultságukat.
A bírálatok ellenére hasonlót tartalmaz a betegbiztosítási törvény 6. szigorítása, mely azokat érinti, akik kimutatható szervi károsodás nélküli fájdalomtól szenvednek. Az érintettek nyugdíját szigorított feltételek alapján felülvizsgálják, ennek következtében szakértők szerint 4-6 ezer személy veszítheti el járandóságát.
Ezzel a lépéssel a politika a nyugdíjak terén elérte takarékossági célját, ugyanakkor a problémát áttolta a szociális támogatások területére.
Berner Zeitung (bernerzeitung.ch)