900 ezer embert érint a rendelet

Németország újabb lépést tett az általános minimálbér bevezetése felé, a berlini kabinet rendeletet fogadott el a mintegy 900 ezer munkavállalónak fizetendő minimális órabérről.

PR
2011. 12. 20. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány rendeletbe foglalta a munkaügyi minisztérium javaslatát, amely szerint a munkaerő-kölcsönző cégek a munkaadói és munkavállalói szervezetek megállapodása alapján 2012 januárjától az ország nyugati felében legkevesebb 7,89 eurós órabért, keleten – az egykori NDK területén – pedig 7,01 euró órabért kötelesek fizetni az alkalmazottaknak.

Németországban nincsen törvénnyel szabályozott, általános érvényű minimálbér, van viszont a kedden besorolt újabb szektorral együtt összesen 11 olyan ágazat, illetve foglalkozás, amelyeknél a munkavállalói és munkaadói szervezetek által kidolgozott bértarifa-szerződéseket valamennyi munkaadó köteles alkalmazni, így a külföldi székhelyű cégek és azok a vállalkozások is, amelyek nem vettek részt a szerződés kialakításában.

A munkaerő-kölcsönzés területén elsősorban az indokolta a kötelező órabérminimum bevezetését, hogy számos munkaadó igyekezett a saját alkalmazotti állományát lecserélni a könnyebben elbocsátható és alacsonyabb költségű kölcsönzött munkaerőre. A kormányzat hosszabb távú célja az, hogy kiegyenlítődjenek a kölcsönzött és az állandó alkalmazásban álló munkavállalók közti bérkülönbségek, Ursula von der Leyen munkaügyi miniszter kedden sürgette is az érdekképviseleteket, hogy állapodjanak meg ez ügyben.

A kötelező minimális órabér bevezetése melletti másik fő érv a munkavállalói szervezetek aggodalma volt a kelet-európai bevándorlóktól – mutatnak rá megfigyelők. A májusban végrehajtott munkaerő-piaci nyitással összefüggésben az a félelem élt a német érdekképviseletekben, hogy a közép-kelet-európai uniós tagországokból érkező munkavállalók letörik a béreket, akár óránkénti 5 eurós fizetésért is elszegődnek olyan munkára, amelyet német munkavállaló legkevesebb 7 euróért végezne el.

A minimálbér ügyében az ellenzéki szociáldemokrata párt és a szakszervezetek egyaránt a gazdaság egészében kötelező, 8,50 eurós minimál órabér bevezetését sürgetik. A kormányzó kereszténydemokraták megosztottak a kérdésben, novemberi kongresszusukon pedig kompromisszumos javaslatot fogadtak el, amely szerint alsó bérhatárt szükséges rögzíteni mindazon szektorok, foglalkozások esetében, amelyeknél hiányzik az érdekképviseletek által kidolgozott bértarifa-szerződés. A terv megvalósításának konkrét lépéseit még nem dolgozták ki, megfigyelők szerint azonban várhatóan ez a megoldás is az általános érvényű minimálbér intézményének bevezetése felé mozdíthatja el Németországot.

A munkaerő-kölcsönző cégeknél alkalmazásban álló munkavállalókkal együtt összesen 4 millióan dolgoznak olyan ágazatokban, amelyeknél van kötelező minimális órabér. Ez a teljes munkavállalói állomány nagyjából 10 százaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.