Könnyen beszakadhat a jég

Szakértők szerint a vasárnapi oroszországi választások eredménye nem jelent nagyobb belpolitikai változást.

NT
2011. 12. 05. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfő délelőtt kiadott előzetes eredmények alapján a választásokon Vlagyimir Putyin pártja, az Egységes Oroszország szerezte meg a szavazatok 49,54 százalékát, így a 450 fős dumában várhatóan 238 képviselői helye lesz. A második legtöbb szavazatot szerző Kommunista Párt 92, az Igazságos Oroszország Párt 64, a Liberális Demokrata Párt 56 mandátumra számíthat a dumában.

A kormányzási stílussal, az arroganciával és a korrupcióval szembeni bizalmatlansági szavazásnak nevezi az orosz törvényhozási választások eredményét hétfői kommentárjában a londoni The Times. A tekintélyes konzervatív brit napilap szerint a választási kampányt kísérő manipuláció, korrupció és csalás olyan otromba és megfélemlítő méreteket öltött, hogy az orosz választók szinte semmilyen különbséget nem láthattak a mostani, úgynevezett demokratikus választások és a szovjet éra hetven éve alatt lezajlott, a kommunista pártot hatalmában megerősítő, nevetséges választási színjátékok között.

A Magyar Külügyi Intézetben hétfőn a választásokról szólva Deák András Oroszország-szakértő kiemelte, az eredmény azt bizonyítja, hogy Putyinnak és pártjának támogatottsága „széles, de vékony”, vagyis a társadalom jelentős része támogatja ugyan, de ez „könnyen beszakadó jég”, az aktuális eseményektől függően könnyen változhat a népszerűsége. A jelenlegi választásokon főként a korábbi aktív támogatók pártoltak el Putyinéktól – fogalmazott. Hozzátette: összességében „a rendszer egyfajta elhasználódásáról”, támogatottságának valamiféle „eróziójáról” van szó.

A 2007-es választásokon Putyin rendszere a „zenitjén” volt, magas volt a gazdasági növekedés, Dmitrij Medvegyev új arcként jelent meg, és a pártnak volt egy jó programja – emlékeztetett. Mint mondta, most azonban hiányzott az új arc, és azt sem magyarázták el jól a választóknak, hogy miért tér vissza Putyin.

Habár az Egységes Oroszország nem szerzett kétharmados többséget, a voksok többségének begyűjtése így is lehetővé teszi, hogy a párt önállóan alakítson kormányt, ad hoc koalíciókat pedig mindig lehet kötni – vélekedett. Példaként említette, hogy a Liberális Demokrata Párt „harcos retorikát” folytat ugyan, de csaknem mindig együtt szavaz a kormánnyal.

Úgy látja, az Egységes Oroszországnak az igazi kihívás a jövő márciusi elnökválasztás lesz: ezen olyan eredményt kell elérnie, amely azt bizonyítja, hogy Putyin visszatérése a társadalom által támogatott legitim lépés. A rosszabb gazdasági helyzet miatt mindenesetre Putyin nehezebb időszak elé néz, mint korábbi elnöksége idején – fűzte hozzá.

Keskeny Ernő, a Külügyminisztérium FÁK-államokkal kapcsolatos külpolitikai stratégiáért felelős miniszteri biztosa, a tárca kelet-európai és közép-ázsiai főosztályának vezetője kifejtette, az eredmény a várthoz hasonlóan alakult, nagyobb meglepetést csak az Igazságos Oroszország Párt jó szereplése okozott.

Az Egységes Oroszország támogatottságának csökkenése a társadalomnak a jelenlegi vezetőkkel szembeni egyfajta elégedetlenségét fejezi ki – fogalmazott. Hozzátette, a részvételi arány 3-4 százalékos csökkenést mutat az előző választáshoz képest, ami szintén a választók erősödő szkepticizmusát bizonyíthatja.

Az Egyesült Államoknak „súlyos aggodalmai” vannak az oroszországi parlamenti választások lebonyolításával kapcsolatban – jelentette ki hétfőn az amerikai külügyminiszter. Hillary Clinton erről Bonnban beszélt, ahol a nemzetközi Afganisztán-konferencián vesz részt. Sajtótájékoztatóján az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelőinek a véleményét idézte a választási szabálytalanságokról. Nyugtalanítónak nevezte azt is, hogy a független orosz megfigyelőket zaklatták, és az internetes oldalukat támadások érték.


A korábbi moszkvai nagykövet az ellenzéki pártokkal kapcsolatban elmondta, a kommunistákra elsősorban az ország déli és keleti részein voksoltak, ahol népszerűségük annak ellenére nőtt, hogy a párt nem újult meg az elmúlt években, tehát ez ismét a jelenlegi vezetőkkel szembeni elégedetlenséget példázza.

Keskeny Ernő szerint az Egységes Oroszország támogatottságát elsősorban az okozta, hogy a gazdasági válság miatt már nem lehetséges a korábbihoz hasonló növekedést biztosítani a fogyasztásban és a reáljövedelmekben. Mint közölte, az eredmény vélhetően nem okoz nagy változást a magyar–orosz kapcsolatokban.

Az Egységes Oroszország pártnak az orosz parlamenti választásokon elszenvedett meglepő szavazatveszteségei címlaptémát biztosítottak a nyugat-európai lapoknak. Az orosz lakosság körében – a kormány híveit is beleértve – erősödik a rosszkedv, a hatalom soraiban pedig az idegesség – állapította meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Még ha a szavazás napjáig alig volt is jele annak, hogy az elégedetlenség utcai tiltakozásba csaphat át, a hatalom szemmel láthatóan aránytalan megelőző csapásokra kényszerült. Csak így értékelhető a választási megfigyelőkkel szembeni fellépés, valamint a kritikus hangú médiumok elleni internetes támadás. A Stuttgarter Zeitung szerint az ellenzék nemcsak megalázó második fordulóra kényszeríthetné Putyint a márciusi elnökválasztáson, de a dumában (alsóház) is megkeserítheti az életét. Ez annál is valószínűbb, mivel az ellenzéki képviselők bosszúért lihegnek azért, mert a kormánypárt az elmúlt nyolc évben simán rábólintott a Kreml és a kormány minden előterjesztésére. Az 50 százaléknál gyengébb eredmény keserű csapás Putyin és Medvegyev számára. Az Egységes Oroszország párt a választások nyertese – és egyben nagy vesztese is – mutat rá a Süddeutsche Zeitung. A Putyin–Medvegyev tandem, amely előszeretettel tetszeleg Oroszország jövőjének szavatolójaként, botladozni kezdett. Lőttek a kétharmados parlamenti többségnek. A kormánypárt uralmát megnyirbálták, Putyin hatalmának alapjai minden korábbinál törékenyebbé váltak… Valódi ellenzék ezután sem lesz a dumában, mivel nyugati értelemben az oda bejutott pártok egyike sem kritikus-liberális szellemiségű. Az eredmény láttán a nép mégis bátorítást érezhet ahhoz, hogy tovább bírálja a hatalmat. Már Putyin sem sérthetetlen. A berlini Der Tagesspiegel kiemelte, hogy ezúttal nem csupán a megszokott gyanús elemek – ellenzékiek és polgárjogi aktivisták – lázadtak fel az antidemokratikus állapotok ellen. Több ezer megfigyelő járta az országot, hogy dokumentálja a szabálytalanságokat. A Kreml-párt támogatottsága egész Oroszországban csökkent; szabad választás esetén még sokkal rosszabbul szerepelt volna. Valami megmozdult az orosz civil társadalomban – és éppen ez tölti el aggodalommal a Kremlt. Minél inkább folyamodik manipulációhoz és zaklatáshoz a hatalom, annál inkább maga ellen hangolja a polgárokat. Stabilitásról nem lehet beszélni Oroszországban, demokráciáról meg különösen nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.