Oroszország ma nem a brezsnyevi úton halad

A hétvégi orosz parlamenti választások előtt a világ és az orosz blogoszféra is a Putyin-rendszer megrekedéséről, az elégedetlenség növekedéséről beszél.

Stier Gábor
2011. 12. 03. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Milyen a közhangulat a választások előtt?

– Nyugodt. Hogy úgy mondjam, nem érzek semmit a levegőben.

A média egy része erősödő elégedetlenségről ír, egyes elemzők pedig arról értekezik, hogy a hamu alatt már ott izzik az a bizonyos parázs. Mintha nem egy országban élnének?

– Különbséget kell tenni az internet világa és az ország között. A társadalom tényleg nyugodt, és semmi váratlan dolog nem várható a választásokon.

– És milyen eredményeket vár?

– Az Egységes Oroszország népszerűsége a négy évvel ezelőttihez képes csökkent, erősödött vele szemben a bizalmatlanság, ám az így is biztosnak tűnik, hogy a hatalmi párt 50 százaléknál többet szerez. Úgy gondolom, hogy 53-55 százalék között végez. Ami pedig a többi pártot illeti, a második helyre szokás szerint a kommunisták várhatók. Kérdés csak az, hogy mennyit kapnak. Zjuganovék 20-25 százalékban reménykednek, míg a mértékadó szociológusok 17-18 százalékot mérnek a pártnak. Az Egységes Oroszország számára fontos, hogy a kommunisták ne lépjék át a pszichológiainak nevezhető 20 százalékos határt. Zsirinovszkij pártja 12 százalékra számíthat, és 8-9 százalékkal bejuthat a dumába az Igazságos Oroszország. A 7 százalékos küszöböt a többiek aligha lépik át. A legjobb eredményre még a Jabloko számíthat, de az 5 százalék már számukra is nagy siker lenne. Nincs ezekben az eredményekben semmi meglepetés.

Várható-e valamilyen botrány? A sajtó ugyanis már előre beharangozta az eredmények manipulálását és a tiltakozásokat. Számít botrányokra?

– Ezek nélkül aligha ússzuk meg, hiszen az ellenzék jobb híján már tényleg előrevetíti, hogy a választások nem lesznek tiszták. Nagyobb felfordulás azonban aligha kerekedik ebből.

Milyennek látta a kampányt?

– Megszokottnak. Az Egységes Oroszország hatalomból az eredményekre apellált, ezeket igyekezett felmutatni, míg az ellenzék azt szajkózta, hogy minden rossz. A kommunisták vezetője, Zjuganov például a szokásosnál nagyobb mozgástere ellenére sem tudott semmi újat kitalálni. Ugyanazt mondta, mint négy vagy nyolc éve. Szidta a hatalmat és megpróbált a Szovjetunió iránt egyesekben még meglévő nosztalgiára építeni. Zsirinovszkijék sem hoztak újat, és mérsékelt nacionalistaként erős populista felhanggal az orosz kérdést vették ismét elő. A liberálisok is csak a régi nótát fújták, hogy Putyin diktátor, és az ország rossz irányba megy. A technikai megoldásokban, klipekben látszott némi megújulás, ám alapjában meglepetés nem ért. Újdonság volt még az is, hogy ezúttal Putyin és Medvegyev együtt kampányoltak az Egységes Oroszországért, és megosztva a munkát, alapvetően a modernizációs kihívásokra hangoltan az elnök a fiatalokra, az internet világára és a nagyvárosok értelmiségére, míg Putyin az idősebbekre, a vidékre koncentrált.

Mindezek után aligha meglepő a társadalom apátiája. Ön is érzi ezt?

– Még egyszer szeretném aláhúzni, hogy a világhálón érezhető hangulat nem azonos a társadalom egészének hozzáállásával. Ez az elégedetlenséggel vegyes aktivitás azonban csak egy zárt világot érint, s az ország mintegy 80 százaléka szinte semmit sem érzékel ebből. A nagyvilág elsősorban ebből ítél, ám ez a tiltakozás legfeljebb a szavazók 10 százalékára jellemző. A való világban az apátiát nem érzem nagyobbnak, mint négy vagy nyolc éve.

Szó sincs tehát arról, hogy megrekedt volna a fejlődés, és egyfajta pangás állapotába került az ország?

– Brezsnyev korához a Nyugatra bekötött ellenzék hasonlítja a jelenlegi helyzetet. Ez érthető, mert a Nyugatnak nem tetszik Putyin visszatérése, ezért megpróbálja diszkreditálni. Brezsnyevvel von párhuzamot vele kapcsolatban, pangásról beszél, elfelejtve például, hogy Brezsnyev országlása a késői korszak kivételével a Szovjetunió talán legprosperálóbb időszaka volt. És hát azt sem szabad elfelejteni, hogy a stabilitás nem okvetlenül azonos a pangással.

Tehát nem gondolja úgy, hogy megrekedt volna a fejlődés?

– Nem erről van szó. A liberálisoknak minden rossz, amit Putyin csinál. Csak egyet tudnak ismételni, hogy a 90-es években, amikor ők voltak hatalmon, minden jó volt, virágzott a demokrácia, virult a szabad piac. Ez a recept azonban rossz. Már tudjuk. Oroszország majdnem összeomlott. Nem lenne értelme ismét beleszaladni ebbe a zsákutcába.

S merre indul Putyin, miután minden bizonnyal megnyeri tavasszal az elnökválasztást is?

– Konkrét lépéseket említeni még korai lenne, ám egy hete, az Egységes Oroszország kongresszusán elmondott beszédéből már látszik, hogy a rendszer alapvetően nem változik. A megújulás azonban elkerülhetetlen. Mindenki tisztában van például azzal, hogy a hatalmi párt elbürokratizálódott, s valamit kezdeni kell vele. A kérdés csak az, hogyan lehet olyan vonzó erővé tenni, amelyben majd bíznak, s belépnek az emberek. Elkerülhetetlen a gazdaság modernizációja is, a külpolitikában pedig a posztszovjet térség integrációjára helyeződik a hangsúly, és minél hatékonyabban igyekszik majd Putyin a világpolitika nagyszínpadán is megvédeni az orosz érdekeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.