A németek már unják, hogy még többet fizessenek

A baloldali-liberális hamburgi Der Spiegel hírmagazin internetes kiadásában Veit Medick és Carsten Volkery Görögország átok című cikkében tudósít a közelgő uniós csúcs legfontosabb vitatémájáról.

2012. 01. 28. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon hasonlít a helyzet az elmúlt hónapok történéseihez. Most is a legkényesebb kérdést zárójelbe tették. Az európai állam- és kormányfők hétfőn Brüsszelben találkoznak, hogy az adósságválságról vitatkozzanak és az úgynevezett pénzügyi paktumról döntsenek. A görögországi helyzet azonban nem szerepel a napirenden. De számos megfigyelő szerint a vezető politikusok nem kerülhetik meg, hogy ne foglalkozzanak Athénnal. Már most egy hétfői rendkívüli ülésről spekulálnak. A legfrissebb görögországi helyzetről szóló hírek kijózanítók. A helyzet Olli Rehn, az unió pénzügyi biztosa szerint tovább romlott. A tervezett szükségintézkedések – a 130 milliárdos hitelezői részesedések és mentőlépések – nem elegendők ahhoz, hogy az országot kivezessék a válságból. Ami világosan fogalmazva annyit tesz, Athénnak még több pénzre van szüksége. Újra.

A brüsszeli üzenet megriasztotta a berlini kormányt. Már napok óta azzal a követeléssel szembesül a koalíció, hogy az eurómentő csomagot bővítsék ki. S miként egy átok, a görög válság egyszerűen nem akar véget érni. Szokatlanul világosan utasította vissza a német kancellár pénteken a pénzügyi biztos javaslatát, amikor megüzente, nincs értelme jelenleg új segítségről spekulálni. Jelenleg az úgynevezett trojka – a Nemzetközi Valutaalap, az EU és az Európai Központi Bank (EKB) – legfrissebb jelentését kell megvárni. Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter is jelezte, zavarónak találja ezeket a követeléseket. „Nem tartom jónak, hogy mi minden politikai rendezvényen az összes alkalommal hatalmas milliárdokat a kirakatba rakunk” – bírálta Brüsszelt.

A bírálat mögött számos tényező bújik meg. Egyrészt a szövetségi kormány attól tart, hogy az új athéni segélycsomagról és a mentőalap feltöltéséről szóló hírek azt a látszatot kelthetik a piacokban, mintha a kormányfők tavaly elfogadott intézkedéseiket máris meghaladottnak tartják. Ráadásul a CDU és az FDP azért is aggódik, hogy a további segítség idő előtti ígérete megszabadítja Görögországot a takarékossági kényszer alól.

A milliárdos mentőcsomagok ellenére a reformok elakadtak, ami sokakat felháborít. „A nyomásnak nőnie kell Görögországra” – követelte Volker Kauder, a CDU-frakció vezetője. Athénnak világossá kell tenni, hogy csak akkor kapnak pénzt, ha az országot szigorúan vezetik. Ezek kemény szavak, amelyek mögött belpolitikai okok állnak. A berlini kormánypártoknak nincs szükségük a görög segélyről zajló vitára. A Saar-vidéken és Schleswig-Holsteinben tavasszal fontos tartományi választásokat rendeznek, s az súlyosan blamálná a kormánypártokat, akik eddig folyamatosan cáfolták, hogy javítani kell a görög segélycsomagon.

Túl gyakran alakult ki a mentőcsomag kapcsán az a látszat, hogy a berlini kormány valami olyan ellen védekezik, ami egyszerűen elkerülhetetlen. Most azonban úgy tűnik, egy kiskaput nyitva tartanak. Merkel és a kabinet óvatos visszafogottsággal nyilatkozik, s a cáfolataik élét olyan kifejezésekkel tompítják, mint „jelenleg”, „ebben a pillanatban”. Ez azért elegendő politikai mozgásteret hagy a kormánypártoknak.

Ténylegesen kérdéses, hogy a kormány kemény irányvonala tartható marad-e. Azzal ők is tisztában vannak, hogy komoly kockázattal járna, ha válsághelyzetben Athént magára hagynák. Túl kiszámíthatatlanok lennének a következményei az államcsődnek és az euróövezetből történő kiválásnak.

Brüsszelben egyre nőnek az elvárások, és ezt Berlinben is érzékelik. Meglepő módon Merkel új napirendi pontot vetetett fel a csúcstalálkozó programjára. Bejelentette, hogy a rendezvényen a munkahelyekről és a növekedésről is beszélni kell. A takarékosság nem elegendő – állította –, hogy átvészeljék a válságot. A válsággal szenvedő kormányok konjunktúráját is fel kellene pörgetni. Ez új hangsúly a kancellár retorikájában, mert eddig a legfelsőbb költségvetési csendőr szerepét játszotta.

Nyilvánvalóan a nemzetközi bírálatok elkezdtek hatni. Legutóbb maga az IMF is úgy fogalmazott, a válságban a túlzásba vitt költségvetési szigor csak tovább nehezíti Dél-Európa helyzetét.

Most meghívójában Herman Van Rompuy azonnali cselekvést követelt a fiatalok munkanélkülisége ellen, a kisvállalkozók érdekében, a munkaerőpiac átalakításában és a bürokrácialeépítés ügyében. S természetesen az egész nem okozhat újabb költségeket. A pénznek az EU már létező alapjaiból kell érkeznie, a strukturális és szociális alapok felhasználatlan milliárdjaiból. Az uniós bizottság azonnal tiltakozott. Alig létezik szabad pénz ilyen célra – nyilatkozta Johannes Hahn regionális biztos. Ez Merkel tervének kipukkanását jelentheti.

Néhányan Brüsszelben amúgy is azt feltételezik, hogy a kancellár a javaslatával amúgy is csak el kívánta terelni a figyelmet a kellemetlen kérdésekről. A mentőcsomag feltöltéséről vagy az Athénnak nyújtandó újabb hitelgaranciáról.

Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.