Angela Merkel megírta levelét

A baloldali-liberális német hírmagazinban Hasnain Kazim Merkel reklámlevelet írt az Eurofighter érdekében című, iszlámábádi keltezésű cikkében tudósít a hatalmas üzletért zajló óriási versenyről.

2012. 01. 04. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

India légiereje repülőket kap a jövőben – összesen 126 darabot –, az ár: közel tízmilliárd dollár. Hatalmas felhajtással hat gyártó udvarolja körül a kormányt. Irodákat nyitottak Indiában, repülőbemutatókon vettek részt, és tesztcélokra rendelkezésre bocsátották a gépeket. Két vállalkozás van még versenyben, az Eurofighter konzorcium és a francia fegyvergyár, a Dassault. A döntés a közeljövőben megszületik – közölte az új-delhi védelmi minisztérium.

Az Eurofighter nagyszerűségéről Angela Merkel bizalmas levelet írt Manmohan Singh miniszterelnöknek. A levélben – melyet a brit, a spanyol és olasz miniszterelnök is támogatott – az áll, hogy az Eurofighter „kitűnő repülőgép, mely magáért beszél”. A szerződés megkötésével az Eurofíghter „ötödik partnerállama” India lenne – hízelegnek az új-delhi kormánynak.

Az Indian Express című lap értesülése szerint a levelet röviddel karácsony előtt kézbesítették. Egy berlini kormányszóvivő megerősítette a levél létezését. Merkel ebben utalt azon lehetőségekre, melyek a négy EU-tagállammal elmélyített technológiai és gazdasági partnerségből ered, amennyiben az Eurofighter konzorciumtól történő repülőgép-vásárlás mellett kötelezik el magukat.

A pályázat 2007-es kiírása óta az indiai pilóták teszteltek Boeingeket, Lockheedeket, Saabokat, MiG–35-ösöket, Eurofightereket és Dassaultokat. Az indiai kormány a próbák után felkérte az Eurofightert és a Dassaultot, hogy hosszabbítsák meg ajánlatukat.

Novemberben Norman Anil Kumar Browne – a légierő parancsnoka – bejelentette, hogy a döntés december közepéig megszületik. Ez azonban még nem történt meg. A késés oka, hogy a technológiatranszfer, a karbantartás, a javítás és az üzemeltetés költségeinek értékelése vitatott, valamint a gépeket túl drágának találják.

„Az Eurofíghter a favorit, annak ellenére, hogy az még drágább, mint a Dassault ajánlata. Az üzemeltetési költségek – több mint 70 ezer euró óránként – messze meghaladják az elfogadhatót” – vélekedik a minisztérium egyik magas rangú tisztje. Ha most kellene dönteni, akkor az Eurofighter tisztán politikai okokból nyerne, hiszen ez a döntés több európai országot tenne boldoggá.

Dassault csak azért van még versenyben, mert Párizs politikai nyomást gyakorolt Új-Delhire. A franciák első körben kihullottak, a hírek szerint egy slamposan összeállított pályázat miatt. Ráadásul a „Rafale” (Széllökés) nem igazán nevezhető eladási slágernek. A francia légierőn kívül még senki sem vásárolt belőle. Ennek ellenére a 86 éves Serge Dassault magabiztosan tudatta a közvéleménnyel, övé a „világ legjobb repülőgépe”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.