Bírálják a hitelminősítőt

A baloldali-liberális hamburgi hírmagazin Politikusok szidják a hitelminősítő óriást című cikkében foglalja össze a péntek esti Standard & Poor’s-döntésről a hétvégén kialakult vélekedéseket.

2012. 01. 16. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Német politikusok élesen bírálták a Standard & Poor’s hitelminősítő intézet pénteki döntését, melyben Franciaországot és további nyolc euróövezeti állam megítélését lerontotta. „Standard & Poor’snak végre fel kell hagynia a politikacsinálással” – nyilatkozta Michael Fuchs a Bundestag CDU frakciójának helyettes vezetője. „Miért nem foglalkozik az ügynökség a súlyosan eladósodott Egyesült Államokkal vagy a súlyos adóssággal küzdő Nagy-Britanniával? Ha az ügynökség Franciaországot leminősíti, akkor, ha következetes, Nagy-Britanniát is le kell minősítenie” – kérdezte a CDU gazdaságpolitikusa.

Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter bejelentette, hogy megbeszéléseket kezdeményez egy európai hitelminősítő intézet létrehozásáról: „Nekünk rendkívüli szükségünk van nagyobb versenyre és egy független, európai hitelminősítő intézetre, hogy ne politikai vagy gazdasági érdekeket érvényesítsenek az euró és Európa terhére.”

Gregor Gysi, a Baloldali Párt Bundestag-frakcióvezetője szintén élesen bírálta a legutóbbi leminősítéseket. „Jelenleg a bankok és az amerikai hitelminősítő intézetek háborút folytatnak az európai népek ellen” – nyilatkozta szombaton a kihelyezett berlini frakcióülésen. Véleménye szerinte a leminősítés csak azt a célt szolgálja, hogy emeljék a hitelkamatokat, s így növeljék a bankok nyereségét.

Az amerikai Standard & Poor’s hitelminősítő kilenc eurótagállamot leértékelt. Olyan nehézsúlyúak, mint Franciaország és Ausztria AAA besorolását rontotta, míg Németország képes volt megőrizni a legjobb minősítését. Európa politikusai nem tettek eleget az adósságválság meggátlása érdekében – állt az S&P indoklásában. A hitelminősítő kifejezte csalódottságát a decemberi eurócsúcs eredményei miatt.

Németország most megpróbálja az adósságválság következményeit kordában tartani. Angela Merkel mérlegeli a törvénymódosítást, hogy megtörje a minősítések befolyását a befektetésekben. Ennek része lehet a vagyonkezelés szabályainak módosítása. Ráadásul azt is érdemes végiggondolni, érdemes-e megtiltani a biztosítók számára, hogy leminősítés esetén bizonyos állampapírokat vásároljanak. „A szigorú szabályok egy magukat megerősítő hatást váltanak ki” – fogalmazott Merkel.

Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.