Német politikusok élesen bírálták a Standard & Poor’s hitelminősítő intézet pénteki döntését, melyben Franciaországot és további nyolc euróövezeti állam megítélését lerontotta. „Standard & Poor’snak végre fel kell hagynia a politikacsinálással” – nyilatkozta Michael Fuchs a Bundestag CDU frakciójának helyettes vezetője. „Miért nem foglalkozik az ügynökség a súlyosan eladósodott Egyesült Államokkal vagy a súlyos adóssággal küzdő Nagy-Britanniával? Ha az ügynökség Franciaországot leminősíti, akkor, ha következetes, Nagy-Britanniát is le kell minősítenie” – kérdezte a CDU gazdaságpolitikusa.
Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter bejelentette, hogy megbeszéléseket kezdeményez egy európai hitelminősítő intézet létrehozásáról: „Nekünk rendkívüli szükségünk van nagyobb versenyre és egy független, európai hitelminősítő intézetre, hogy ne politikai vagy gazdasági érdekeket érvényesítsenek az euró és Európa terhére.”
Gregor Gysi, a Baloldali Párt Bundestag-frakcióvezetője szintén élesen bírálta a legutóbbi leminősítéseket. „Jelenleg a bankok és az amerikai hitelminősítő intézetek háborút folytatnak az európai népek ellen” – nyilatkozta szombaton a kihelyezett berlini frakcióülésen. Véleménye szerinte a leminősítés csak azt a célt szolgálja, hogy emeljék a hitelkamatokat, s így növeljék a bankok nyereségét.
Az amerikai Standard & Poor’s hitelminősítő kilenc eurótagállamot leértékelt. Olyan nehézsúlyúak, mint Franciaország és Ausztria AAA besorolását rontotta, míg Németország képes volt megőrizni a legjobb minősítését. Európa politikusai nem tettek eleget az adósságválság meggátlása érdekében – állt az S&P indoklásában. A hitelminősítő kifejezte csalódottságát a decemberi eurócsúcs eredményei miatt.
Németország most megpróbálja az adósságválság következményeit kordában tartani. Angela Merkel mérlegeli a törvénymódosítást, hogy megtörje a minősítések befolyását a befektetésekben. Ennek része lehet a vagyonkezelés szabályainak módosítása. Ráadásul azt is érdemes végiggondolni, érdemes-e megtiltani a biztosítók számára, hogy leminősítés esetén bizonyos állampapírokat vásároljanak. „A szigorú szabályok egy magukat megerősítő hatást váltanak ki” – fogalmazott Merkel.
Der Spiegel (spiegel.de)