A Maplecroft 197 országban vizsgálta a gyermekmunka feltételeit. Megállapítása szerint az államok csaknem kétötödében „rendkívül nagy” a kiskorúak fizikai és szellemi fejlődésére káros kényszerfoglalkoztatás veszélye.
Fekete-Afrikában a legrosszabb a helyzet; a kockázatelemző cég által felállított rangsorban a tíz sereghajtóból hat afrikai ország: Szomália, Szudán, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Etiópia, Burundi és Zimbabwe. A többi négy ország Afganisztán, Pakisztán, Észak-Korea és Mianmar.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban több tízezer gyermeket dolgoztatnak bányákban, sokszor veszélyes körülmények között. A fegyveres konfliktus sújtotta Szudánban és Csádban az a legnagyobb veszély, hogy elrabolják a kiskorúakat, akiket azután kényszermunkára kényszerítenek.
Az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) becslése szerint 158 millió, 5 és 14 év közötti gyermek dolgozik a világon, több mint egyharmaduk Fekete-Afrikában, jellemzően a mezőgazdaságban.
A Maplecroft rámutatott: a szegénység és a gyermekmunka szorosan összefügg. Ha egy kiskorú kimarad az iskolából, mert dolgozni kényszerül, még kisebb az esélye, hogy feljebb tud kapaszkodni a társadalmi ranglétrán. Ez ördögi körként fenntartja, több nemzedéknyi időre állandósítja a nyomort.