Eltűnt az adóoptimalizáló jegybankelnök?

Az aaraui liberális napilapban, az Aargauer Zeitungban Marc Fischer A Hildebrand család adócsodája című cikkében tudósít azokról a lehetséges módszerekről, miként optimalizálta befizetendő közterheit a Svájci Nemzeti Bank (SNB) tegnapelőtt lemondásra kényszerült elnöke.

2012. 01. 11. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különösen figyelemre méltóak a 2009-es számok. Az „adóalapot meghatározó jövedelem” kategóriában csak 96 200 frank szerepel. Philipp Hildebrand azonban a Svájci Nemzeti Bankot irányító igazgatótanács elnökeként 833 100 frankot keresett. Ezt növeli az a további, 66 648 frankos honorárium, amit a bázeli Nemzetközi Kifizetések Bankja ügyvezető testületének tagjaként kapott. Reprezentációs feladatokra és további közelebbről nem részletezett, a szabályzatnak megfelelő költségtérítésekre újabb 28 800 frankban részesült, nyugdíj-hozzájárulásként 132 900 frankot kasszírozott. Összesen az SNB elnöke 994 800, majdnem egymillió frankos fizetést kap.

Philipp Hildebrand hétfőn nem volt elérhető. Jörg Denzler, a lemondott elnök kommunikációs szakértője sem tudott segíteni. „Én sem érem el jelenleg őt” – fogalmazott Denzler a lapnak.

Kashya Hildebrand szintén nem volt zürichi galériájában. „Jelenleg ő Szingapúrban tartózkodik egy művészeti vásáron” – mondta a galéria egy alkalmazottja. Ruth Honegger, a Hildebrand család adószakértője és a zürichi Tresag cég munkatársa, kijelentette, hogy a relatív alacsony 2009-es adóköteles jövedelemnek egyszerű a magyarázata. Ő azonban az aktuális események miatt Hildebrand úr engedélye nélkül nem mondhat semmit.

Annyi biztos, hogy Hildebrandék 2009-ben csak a töredékét adózták a 2006 és 2008 közötti időszaknak. A bevételük és a vagyonuk egyaránt jelentősen csökkent. Adószakértők szerint ennek csak három oka létezhet. Vagy Kashya Hildebrand galériája komoly veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. Mivel a galéria egyéni vállalkozás, ezért az itt kimutatott veszteség közvetlenül a házaspár adójából levonható. E változattal szemben kétséget ébreszt, hogy a 2009-es esztendő a műkereskedők számára egyáltalán nem volt rossz év. „Én viszonylag jó üzleteket kötöttem” – nyilatkozta Nicolas Beurret zürichi galériatulajdonos.

Lehetséges, hogy Hildebrand az adóban érvényesíthető felújítási és korszerűsítési munkákat végzett valamelyik ingatlanán. A zürichi villa tényleg úgy néz ki, mintha a közelmúltban renoválták volna. Az azonban valószínűtlen, hogy mielőtt eladták volna a gstaadi (Bern kanton) hétvégi házukat 3,3 millió frankért, azt felújították volna. „Egy ingatlant annak eladása előtt általában nem szokták felújítani” – nyilatkozta Werner Räber a baari Dr. Thomas Fischer és Partnere adótanácsadó cég munkatársa. Ő egy harmadik magyarázatot tart a legvalószínűbbnek. „Az adóköteles vagyon érzékelhető csökkenése és az adóalapot képző jövedelem zsugorodása arra utal, hogy Philipp Hildebrand nagyobb befizetéseket eszközölt a nyugdíjalapba” – fogalmazott Räber. Ez is teljesen törvényes. A 833 100 frankos évi alapjövedelemmel rendelkező Hildebrand előtt jelentős nyugdíjvásárlási lehetőségek nyíltak. Ezt a bevásárlási lehetőséget mindig az aktuális jövedelem alapján kell kiszámolni. Ennek az alapja az a fikció, mintha az érintett személy 25 éves kora óta a mostani magas összeget kereste volna. A Svájci Nemzeti Bank igazgatótanácsi tagsága előtt lényegesen kevesebbet keresett, mint a jelenlegi 833 100 frank. Minél nagyobb a bérdifferencia, annál nagyobb a bevásárlási lehetőség és ezzel az adóoptimalizálási potenciál. Hiszen ezt a bevásárlást egy az egyben le lehet vonni az adóköteles jövedelemből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.