Kiskirályok Németországban?

A hamburgi hírmagazinban Christoph Schwennicke Borkirálynőt csókolni, luxusnyaraláson megbukni című cikkében elemzi annak okait, miért is hajlamosak a tartományi miniszterelnökök arra, hogy erkölcsileg vitatható ajándékokat fogadjanak el. A lap szerint az ellenőrzésük igencsak hiányos.

2012. 01. 13. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikusi lét magas igényeket támaszt. Egy erkölcsös politikusnak minden pillanatban képesnek kell lennie ellenállni a kísértésnek, hogy személyes előnyt kovácsoljon hivatalából.

A szövetségi köztársaság 117 miniszterelnökéből 17-nek volt nehézsége hivatali visszaélésekkel, s rákényszerültek a személyes következmények levonására, vagy lemondtak, illetve az afférjaik miatt nem választották újra őket. Ez 15 százalékos kvóta. Egyetlen kancellár sem kényszerült hozzájuk hasonló okokból a lemondásra.

Egyetlen más személyben sem koncentrálódik annyi megkérdőjelezhető hatalom, mint a német miniszterelnök esetében. A súlyok és ellensúlyok rendszere náluk működik a legrosszabbul. Egyetlen más politikust sem környékeznek meg annyira lobbisták. S csábítóan közel vannak óriási pénzintézetekhez.

A föderális, pártérdekek által befolyásolt közszolgálati rádió- és televízióstruktúra megkönnyíti a miniszterelnökök életét. A média csak igen korlátozottan él az esetükben az ellenőrző hatalmukkal. Franz Müntefering a fővárosi szélsőséges média-ellenőrzést nevezte legnagyobb különbségnek az országos és a tartományi politikusi lét között. A Bundestagnál sokkal ritkábban szedik össze a bátorságot a tartományi parlamentek, hogy vizsgálóbizottságot alakítsanak a miniszterelnök és a kormánytagok hibáinak feltárása érdekében.

A kialakult problémák újabb oka, hogy sokkal ritkábbak a kormányváltások tartományi szinten. A kiskirályok nagyzási hóbortját tovább erősíti a Bundesrat, e második kamarának is köszönhető, hogy a miniszterelnökök fontosabbnak tartják magukat a valóságban elfoglalt helyzetüknél. A Bundesrat számukra a nagy berlini színpad, ahol a kiskirályok beleszólhatnak az országos döntésekbe. Ezért tartják sokan a második kamarát a mai formában szerencsétlenségnek.

(Der Spiegel – spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.