Korrupt volt az ügyvezető?

A konzervatív frankfurti napilapban Reiner Burger Talányos ingatlan-ámokfutás Ruhrtopiában című cikkében tudósít Észak-Rajna–Vesztfália tartomány vélhetően legnagyobb pénzügyi botrányáról. (A cím a Ruhr-vidék és utópia kifejezés összetételéből alkotott szójáték – a szerk.)

2012. 01. 23. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tartomány tulajdonában fekvő épület- és ingatlanüzemeltető cég (BLB) a duisburgi tartományi levéltár építésekor masszívan megsértette a gazdaságosság és takarékosság alapelveit – áll a tartományi számvevőszék rendkívüli jelentésében. A levéltár költségei időközben elérték a 190 millió eurót, „ez 368 százalékos növekedésnek felel meg” – olvasható a jelentésben. A számvevőszék szerint a tartományi üzemeltető tevékenysége ebben a kérdésben is „átláthatatlan” és „nagymértékben manipulálható”.

A levéltár a legszembetűnőbb részlete a BLB-ügynek, amely könnyen lehet, hogy a tartomány történetének legnagyobb botrányává válhat. A wuppertali államügyészség már hónapok óta alapos vizsgálatot folytat korrupció, hűtlen kezelés és szolgálati titok elárulása miatt több mint tucatnyi gyanúsított ellen.

A vizsgálatok középpontjában Ferdinand Tiggemann, a BLB felfüggesztett ügyvezetője áll. Másfél évvel ezelőtt Johannes Gärtner –Tiggemann düsseldorfi ismerőse – felkereste azt a befektetőt, aki szerette volna megvenni az ingatlant. Gärtner azt állította, hogy létezik egy jobb ajánlat is, és egymillió eurót kért, hogy állítólagos befektetője visszavonja ajánlatát. Az üzletember feljelentette Gärtnert, akit a bonni bíróság egy év nyolc hónap börtönre ítélt 2010-ben.

A nyomozóhatóság Gärtner papírjai között arra utaló adatokat talált, hogy Tiggemann megvesztegethető volt a BLB-projektekkel kapcsolatban. Így egy komplikált céghálót találtak külföldi számlákkal, amelyeket részben Tiggemannhoz és családtagjaihoz lehetett kötni. Tiggemann ügyvédje vehemensen cáfolta, hogy ügyfelének bármi köze lenne Gärtner machinációihoz.

A BLB egy 2000 munkatársat foglalkoztató, több mint 1300 ingatlant és 4250 földparcellát kezelő nagyüzem. Évente mintegy egymilliárd eurót költ fenntartásra és fejlesztésre. Az óriást a nagy modernizáló Wolfgang Clement (SPD) miniszterelnöksége alatt alapították 2000-ben. Értéke napjainkban 8,8 milliárd euró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.