Lázadnak a liberálisok az ilyen adó ellen

A német szabad demokraták ellenzik Angela Merkel elgondolását, hogy szükség esetén kész lenne a pénzügyi tranzakciók megadóztatását csak az euróövezetben bevezetni.

2012. 01. 10. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merkel Nicolas Sarkozy francia elnökkel folytatott megbeszélése után nyitottnak mutatkozott arra a lehetőségre, hogy csak az euróövezet tagállamaiban vezessék be a pénzügyi tranzakciók megadóztatását, amennyiben az az összes uniós államban nem lehetséges. De jelezte, hogy ebben a kérdésben még nincs megállapodás a kormányában. Egy ilyen adó uniós szintű bevezetése azért valószínűtlen, mert Nagy-Britannia egy ilyen lépést élesen ellenez.

„Én maradok ama álláspontom mellett, miszerint egy ilyen adónak az összes uniós tagállamra vonatkoznia kell, nem csak az euróövezet tagjaira” – nyilatkozta Philipp Rösler FDP-elnök a Frankfurter Rundschaunak. A pénzügyi tranzakciós adó bevezetése az összes uniós tagállamban a szövetségi kormány közös céljának kell maradnia – hangzott Rösler követelése. „Ellenkező esetben a tranzakciós adó bevezetése torzítja a versenyt és egyoldalúan ró terheket a mi pénzügyi telephelyünkre, Németországra”– nyilatkozta az alkancellár és FDP-elnök.

Frank Schäffler, az FDP-frakció pénzügyi szakértője Merkel elképzeléseiben komoly veszélyt lát, mely egész Európát fenyegeti. „A pénzügyi tranzakciós adónak nem szabad Európát ismételten megosztania, mert az kirekeszti Nagy-Britanniát és Svédországot, akik határozottan ellenzik ezt az adónemet” – nyilatkozta Schäffler a Handelsblatt internetes kiadásának. Frank Schäffler képviselőtársával, Burkhard Hirsch-sel közösen kezdeményezte az FDP-tagok megkérdezését az euró-mentőcsomagról. A tagok többsége úgy döntött, támogatják az eurómentő-csomagot. Az FDP továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy a tranzakciós adót mind a 27 állammal közösen kell bevezetni.

Martin Schulz (SPD), az EP szocialista frakciójának vezetője azzal számol, hogy az Egyesült Államok megoldatlan adósságproblémái miatt nemsokára hasonló lépésre kényszerül. „Ha az euróállamok bevezetik a tranzakciós adót, akkor Washington lesz az első, amelyik követni fogja” – fogalmazott a Passauer Neue Pressében. Az Attac nevű globalizációt bíráló szervezet köszöntötte Merkel bejelentését. „Ez egy nagy előrelépés” – nyilatkozta Detlev von Larcher a Frankfurter Rundschaunak. „Ez megerősíti ama meggyőződésünket, hogy a tranzakciós adó az euróövezetben nemsokára bevezetésre kerül.” Ezt az FDP sem tudja többé megakadályozni – folytatta von Larcher.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.