A berlini kormánykoalíción belül megkezdődött a vita Christian Wulff utódáról, arra az esetre, ha hivatali ideje lejárta előtt lemondana. A vitát szombaton az FDP indította el. A pártvezetés azzal számol a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung értesülése szerint, hogy Wulff lemondása esetén utódáról egy közös javaslattal fog előállni a három koalíciós párt. „Teljesen világos, hogy a pártelnökök egy ilyen fontos kérdésben egyeztetnek” – érvelt az FDP vezetése.
Angela Merkel (CDU) kancellár és Philipp Rösler (FDP) alkancellár és pártelnök ebben a kérdésben telefonkapcsolatban állnak. A koalíció – a lapnak az FDP vezetéséből származó értesülése szerint – keresi azt a jelöltet, aki a szociáldemokraták számára elfogadható lenne. A javaslatnak úgy kell kinéznie, hogy az SPD-nek nehezére essen, megtagadnia a javasolt személy támogatását. Az FDP úgy látja, hogy a kancellár Joachim Gauckot, aki 2010-ben az SPD és a Zöldek jelöltjeként Wulff ellen indult, semmi esetre sem tudja elképzelni.
A CDU és a CSU élesen cáfolták a híresztelést. Angela Merkel (CDU) szóvivőjén, Steffen Seiberten keresztül közölte: „Természetesen a kancellár állandóan kapcsolatban áll az alkancellárral. De nem látja okát annak, hogy a szövetségi elnök utódáról egyeztessenek.” Horst Seehofer CSU elnök kijelentette, ezeknek a tudósításoknak semmi alapja sincs. Hivatalosan az FDP-szóvivő is cáfolt.
Thomas Oppermann, az SPD Bundestag-frakciójának igazgatója kijelentette, Wulff már elveszítette hitelességét: „Azt kérdezem, miként kívánja azt a hivatalát gyakorolni, mely a hitelességén áll és bukik.” Továbbra sem tisztázott, hogy Wulff megszegte-e a törvényt. „Éppen úgy tisztázatlan, hogy mi okból és milyen feltételek között kapta a varázshitelét a BW Banktól” – folytatta Oppermann.
Határozottan állt Wulff oldalára Peter Hintze (CDU), a gazdasági minisztérium államtitkára, aki szerint az elnök az interjújában elmondott mindent. Hintze hozzáfűzte: „Christian Wulff nagy integráló erővel rendelkező személy, aki Németországot szimpatikusan képviseli a világban. A politikai kultúra szabálya, hogy elfogadjuk a bocsánatkérését.”
A szövetségi elnök berlini rezidenciája előtt szombaton mintegy 450-en tüntettek, akik plakátjaikkal Wulff lemondását követelték.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)