Mindössze 8 voks döntött + Képek + Videó

„Célfotóval” nyert Mitt Romney a republikánusok keddi iowai jelöltállító gyűléseinek szavazásán.

BL
2012. 01. 04. 8:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romney volt massachusettsi kormányzó és Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor csaknem egyenlő arányban osztozott meg a leadott szavazatok felén. Romney 30 015, Santorum 30 008 voksot kapott. A hivatalos végeredményt két héten belül hirdetik ki.

A harmadik helyen Ron Paul texasi képviselő végzett (21 százalékkal), a negyediken Newt Gingrich volt képviselőházi elnök(13 százalék), az ötödiken Rick Perry texasi kormányzó (10 százalék), a hatodikon pedig Michele Bachmann minnesotai képviselőnő (5 százalék).

113 dollár egy szavazatért

A pártja jobboldalán gyanakvással figyelt Romney iowai sikere voltaképpen meglepetésnek számít, mert az állam republikánus jelöltállító gyűlései (caucusai) részvevőinek hatvan százaléka konzervatív pünkösdista keresztény szavazó, akik inkább Santorummmal rokonszenveznek. Amíg a volt massachusettsi kormányzó a kampány kezdete óta mindössze három hetet töltött az államban kampányolva, addig az ellenfele száz napot, s felkereste Iowa mind a 99 megyéjét. Viszont míg Santorum csak 1 dollár 65 centet költött egy rá leadott szavazatra, addig Romney 113 dollárt.

A minden eddiginél szorosabb versenyben eldőlt iowai jelöltállító gyűlések után az elnökjelöltségre pályázó republikánus politikusok jövő kedden a New Hampshire-i előválasztáson csapnak majd össze. A favorit itt egyértelműen Romney, aki a republikánus szavazók 47 százalékának bizalmát élvezi. Paul 17, Huntsman 13 százalékon áll ebben az államban, Santorum pedig esélytelennek számít. A CNN jelentette, hogy John McCain, a republikánusok 2008-as hivatalos elnökjelöltje szerdán New Hampshire-be utazik, hogy hivatalosan a támogatásáról biztosítsa Romney-t.

Kiszállnak

Perry és Bachmann nem vesz részt a január 10-i megméretésen. Korábban mindkét politikus úgy nyilatkozott, hogy erejét az első déli államban, Dél-Karolinában január 21-én megtartandó előválasztásra tartogatja. Perry az iowai kudarc után kijelentette, hogy visszatér Texasba, ahol „újraértékeli” kampányát, ami megfigyelők szerint azt is jelentheti, hogy kiszáll a további küzdelemből. Az sem kizárt, hogy a keddi gyenge szereplése után az Iowában született Bachmann is visszalép a versenytől.

Noha immár négy évtizede az iowai caucusokkal dördül el a képzeletbeli startpisztoly az elnökjelölt-választási folyamatban, ezek voltaképpen nem jelentenek többet konzultatív véleménynyilvánításnál, mert az állam 25 elektorát csak később választják meg a helyi konvenciókon. Iowa egyike azoknak a „billegő államoknak”, amelyekben a mérleg nyelve a novemberi választások idején mindkét párt felé kibillenhet. Ezért az állam területén a caucusokra való republikánus felkészüléssel párhuzamosan Obama kampánystábja is megkezdte a szervezkedést.

Obama is beindul

Iowában az elnök választási csapata nyolc kampányirodát állított fel, amelyek eddig 350 ezer telefonhívást bonyolítottak le. Kedden a hivatalban lévő elnököt támogató caucusokat tartottak a demokrata párt támogatói is.
Barack Obama, a párt nyilvánvaló elnökjelöltje a Fehér Házból kedden webcast-kapcsolatba lépett híveivel. Kijelentette, hogy a megkezdett munka sikerre viteléhez további négy évre lenne szüksége. Az általa elért legfontosabb sikerek között említette az egészségbiztosítás és a Wall Street reformját, az iraki háború befejezését, a diákkölcsönök kiterjesztését és a homoszexuálisok katonai szolgálatára vonatkozó korlátozások eltörlését.

A Gallup közvélemény-kutató intézet az iowai republikánus jelölőgyűlések napján közzétett adatai szerint az amerikaiak 45 százaléka vélekedik pozitívan az elnök teljesítményéről, ami 2 százalékos növekedést jelent a legutóbb mért adathoz képest. A válaszadók 47 százaléka ugyanakkor még mindig negatívan ítéli meg Obama munkáját. A felmérést a Gallup 1500 fős mintán végezte el, a statisztikai hibahatár 3 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.