Szociális katasztrófához vezet az IMF kottája

A baloldali-liberális Gerd Höhler Zuhanás egészen mélyre című, a Der Tagesspiegelben megjelent cikkében tudósít a megszorítások következtében Görögországban kialakult szociális válságról.

2012. 01. 15. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ide senki sem jön önként, a rendőrök csak golyóálló mellényben járőröznek. Egyetlen üzletág, a bűnözés virágzik, a drogkereskedelem és a prostitúció. Csak néhányan mozognak itt, főként ázsiaiak és afrikaiak, menekültek, akik a jobb jövő reményében érkeztek Európába. S most egy ország agóniáját láthatják. Athén egykori középpontjában, az Omonia téren található a város legnagyobb szegénykonyhája is, ahol több ezer ember kap naponta egy tál ételt.

Görögországban havonta 20 000 munkahely szűnik meg, ami csaknem egyszázalékos munkanélküliség-emelkedésnek felel meg. Szeptemberben 17,5 százalékon állt az adat, míg októberben már meghaladta a 18,2 százalékot, s nincs jele a változásnak.

Az országnak takarékoskodnia kell, követelik a hitelezők. Az elmúlt másfél évben 73 milliárd eurót utált át az EU és az IMF Görögországnak, ebből azonban semmi sem érkezett a legszegényebbekhez. A statisztika szerint már minden ötödik görög a szegénységi küszöb alatt él. Emiatt élelmiszergyűjtő kampány indult, melynek mottója: „Együtt sikerülni fog!” Arra kérik az embereket, hogy aki teheti, a bevásárlásnál gondoljon a szegényekre, és vegyen nekik is valamit. Egyházak, városok, községek és a legtöbb bevásárlóközpont már csatlakozott a kezdeményezéshez.

Nikitas Kanakis fogorvos a Világ Orvosai (MDM) görög szekciójának vezetője, mely négy, egészségügyi ellátást biztosító központot működtet a rászorultak számára. A segélyszervezet 22 évvel ezelőtti megalakítása óta 600 görög munkatárs 50 országban segített. Most azonban a görög humanitárius válságra kell figyelniük – fogalmaz Kanakis. 2010-ben még hat konténer élelmiszert küldtek Ugandába, ma itthon van szükség a segélyszállítmányokra – tette hozzá.

A hajléktalanok a Klimaka („kötélhágcsó” – a szerk.) szervezettől várhatnak még segítséget, mely lehetőséget szeretne adni ahhoz, hogy önmagukon tudjanak segíteni az utcán tengődők. Képességeikhez és végzettségükhöz illően reggeltől estig foglalkoztatják őket: van, aki futárfeladatokat lát el, van, aki adományokat gyűjt, vagy a szervezet honlapját kezeli és az internetrádiónál dolgozik.

A munkanélküliségtől csak egy lépés a hajléktalanság, mert szociális alapellátás Görögországban nem létezik. Ezért a hajléktalanok száma az elmúlt két évben 25 százalékkal növekedett és elérte a 20 000-t. A felük Athénban él, ahol tíz hajléktalanszálló létezik, de ezek csak 500 ágyat tartanak fenn. Sokan a közel 250 000 emberből, akik 2011-ben elveszítették a munkájukat, a tartós munkanélküliségbe zuhantak, majd az egyéves segély folyósításának végén az utcára kerülhetnek. A segélyszervezetek lényegesen több hajléktalanszállót és ingyenkonyhát követelnek, azonban kérésükre mindig ugyanazt a választ kapják: nincs pénz.

Korábban Görögországban ritkán találkoztak a szegénységgel és a hajléktalansággal, mert családban segítették egymást. De ez sokak számára egyre nehezebb. Sok fiatal munkanélküli apjának és anyjának a nyugdíjából él. Ha a szülők meghalnak, elkerülhetetlenül totális szegénységbe zuhannak.

A most 60 éves Giorgos Bakouris hajléktalan még reménykedik. Két év múlva korengedményes nyugdíjat kérvényezhet, ami a mai számítások alapján mintegy 400 euró lenne. „Ebből meg tudok élni, sőt ismét futná egy tető a fejem fölé” – fogalmazott. De reményébe bizonytalanság vegyül. Azt, hogy addig a nyugdíjakat a megszorítások miatt meddig csökkentik, ma még nem lehet tudni. Már ha addig Görögország csődbe nem megy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.