Veszélyes szocialista javaslat

A Die Presse című konzervatív bécsi napilapban Thomas Prior, Regina Pöll és Karl Ettinger Takarékossági csomag: SPÖ-bázis ujjszorítót rendelt Faymannak című cikkében tudósít a szocialisták megszorítások elleni tiltakozásáról.

2012. 01. 18. 14:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mögött a némasági fogadalom mögött, amit a kormány adó- és takarékossági csomagja kapcsán vállalt, két ok bújik meg. Az egyik közismert: a kormány szeretné, ha a megszorítások olyan kevés port vernének fel, amennyire csak lehetséges. A második már nem annyira nyilvánvaló: az eredmények azért annyira titkosak, mert mindmáig egyszerűen nem léteznek.

A két koalíciós párt részéről kedden egyetlen világos üzenet volt kiolvasható: a tárgyalások egyelőre nem igazán nevezhetőek ígéretesnek. Az egyetlen munkacsoport, amelyik valamiféle értékelhetőt letett az asztalra, az a korhatár előtti nyugdíjak kérdésével foglalkozott, s melyet Rudolf Hundstorfer (SPÖ) szociális és Reinhold Mitterlehner (ÖVP) gazdasági miniszter vezetett. A részletekről egyelőre semmit sem tudni, de ígérik, majd elárulják.

A szakszervezeti funkcionáriusok péntekre tervezett találkozójától elsősorban az SPÖ vezetése tart, mert a lázadásuktól fél a szigorú megtakarítások miatt. A találkozót követően Erich Foglar, az SPÖ-közeli Osztrák Szakszervezeti Szövetség (ÖGB) vezetője és Herbert Tumpel, az ÖVP-szövetségesnek számító Munkáskamara (AK) irányítója készül pénteken állásfoglalását ismertetni. Az ÖGB és az AK már világosan jelezte, jelentős nyugdíjmegszorításokat nem hajlandóak elfogadni, és a vagyon erősebb megadóztatásának is helyet kell kapnia a megszorítócsomagban.

„Mi kiállunk az átlátható eljárás mellett” – nyilatkozta Christian Horner, az SPÖ felső-ausztriai pártigazgatója, a tartományi frakció kihelyezett ülésének szünetében. Időközben ígéretet kaptak, Horner is azt követeli, hogy a bevételi oldalhoz az ipar is járuljon hozzá.

Konkrétan azokat a kedvezményeket kívánják megvonni, ami lehetővé teszi az osztrák vállalatoknak, hogy adóikba beszámítsák a külföldön, leányvállalataik által elszenvedett veszteségeiket. Az ipar „igen sokáig profitált az EU keleti kibővítéséből”, ezért a sokéves nyereségükből részt vállalhatnak a takarékossági csomagból.

A keddi kormányülés után Faymann kancellár (SPÖ) és Michael Spindelegger (ÖVP) nem hagyta, hogy nyomást gyakoroljanak rájuk, még a Standard & Poor’s pénteki, Ausztriát leminősítő döntését követően sem. „Mi biztosan nem tartunk vissza intézkedéseket, ha egy héttel korábban is meg tudunk állapodni” – nyilatkozta Faymann. Spindelegger megpróbálta tisztázni, hogy akkor teszik le az asztalra a javaslataikat, ha annak megfelel a minősége. Csak annyi tűnik biztosnak, hogy minimálisra zsugorodtak az adósságfék alkotmányba történő rögzítésének esélyei.

Faymann alig lát mozgást az ellenzéki pártok, az FPÖ, a BZÖ és a Zöldek álláspontjában. Spindelegger drámaibban fogalmazott: „Keserű tapasztalatokat szereztünk az ellenzékről.”

Die Presse (diepresse.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.