Visszatértek a parlamentbe a szunnita képviselők

Visszatértek a szunnita törvényhozók kedden az iraki parlamentbe, feladva a törvényhozás ellen kezdett bojkottjukat; a lépés erősítheti valamelyest a belpolitikai stabilitást a háború dúlta arab országban.

WL
2012. 01. 31. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak síiták által vezetett kormánya január 17-én kitiltott hivatalából három szunnita minisztert, akik bojkottálták a kormány és a parlament üléseit. Az intézkedés célpontja a szunnita Irakíja Tömb volt, amely a bojkottal az ellen tiltakozott, hogy a síita Núri al-Máliki kormányfő kezdeményezésére elfogatási parancsot adtak ki a szunnita alelnök, Tarek al-Hasemi ellen. Utóbbit merényletek pénzelésével vádolták, bár ő cáfolta a terhére rótt cselekményeket. A kurdok lakta északi, autonóm országrészbe szökött, ahol a központi kormány nem érheti el.

A bojkott miatt megszakadt a kormány tevékenysége, az ország pedig politikai válságba süllyedt, nem sokkal azt követően, hogy december közepén lezárult az amerikai csapatok kivonása Irakból. A politikai csatározásokat felekezetközi erőszakos cselekmények kísérték, amelyek januárban már több mint kétszáz halálos áldozatot követeltek és polgárháború kirobbanásával fenyegettek.

Az Irakíja Tömb vezetői vasárnap döntöttek a parlamenti bojkott feladásáról, s a tömb 76 képviselőjének nagy része kedden vissza is tért a törvényhozásba, amelynek meg kell vitatnia az ország százmilliárd dolláros költségvetését.

A tömörülés kilenc minisztere azonban nem vett részt a kabinet keddi ülésén.

Az Irakíja Tömb azzal vádolja Málikit, hogy háttérbe akarja szorítani a szunnitákat és saját hatalma megszilárdítására törekszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.