Angela Merkel támogatásért kilincsel

A baloldali-liberális hamburgi hírmagazin internetes kiadásában Philipp Wittrock Merkel a Középső birodalomban című cikkében tudósít az euró megmentéséért Pekingben lobbizó kancellár útjáról.

2012. 02. 01. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel már ötödször látogat Kínába. Az elmúlt években egyre intenzívebbé váltak a kapcsolatok, de most a szövetségi kormány kifejezetten szerencsés időzítésnek nevezte a kancellári utat. Hiszen a látogatás közvetlenül követi az uniós csúcstalálkozót. Az ott elfogadott, a szigorúbb európai költségvetési fegyelmet előíró paktumot a kancellár mesterműként ünnepelte, és első kézből szeretné tájékoztatni a kínai vezetést, ugyanis „fontos az euróövezettel szembeni bizalom helyreállítása”.

Kína a világ második legnagyobb gazdasága. 2011-ben olyan növekedést mutatott az ország – 9,2 százalékot –, amiről az európaiak csak álmodhatnak. Az ország becsült devizatartalékai elérik a 3,2 billió dollárt, ami segíthet az euróövezet stabilizálásában, és a berlini kormány szívesen hivatkozik arra, hogy a stabil euró és euróövezet Kína eminens érdeke.

A kancellár Pekingben nemcsak Hu Csintao államelnökkel és Wen Csiapao miniszterelnökkel fog találkozni, hanem pénzügyi befektetőkkel is. Annak ellenére, hogy a befektetési bankári teendők elvileg nem tartoznak Angela Merkel feladatai közé.

Klaus Reglingnek, az eurómentő mechanizmus ügyvezetőjének néhány héttel ezelőtti kínai reklámkampánya eredménytelen volt. A berlini kormány ezt azzal magyarázza, hogy a mechanizmus alig néhány hete létezik. Merkel biztosan kihasználja a lehetőséget, hogy még egyszer próbálkozzon. A kormánykörök azonban óvatosan fogalmaznak: „kérdéses, hogy Kína beszáll-e a mentőmechanizmusba, és ha igen, mennyivel”.

A kancellár biztosan beveti minden meggyőző erejét, hogy németországi befektetésekre ösztönözze a kínaiakat, és azt is el szeretné érni, hogy német cégek megbízásokat kapjanak az ázsiai országban. Kormányzati adatok szerint már csaknem 800 kínai vállalkozás tevékenykedik Németországban. Angela Merkelt pekingi útjára húszfős magas rangú gazdasági delegáció kíséri el, köztük a számos tőzsdén jegyzett cég vezetője.

Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.