A pártokon felüli államfőjelölt keresését követően megkezdődött a döntés értelmezése körüli vita. Az SPD és a Baloldali Párt azt hangsúlyozta, hogy Angela Merkel kancellár (CDU) hosszú birkózás után – az FDP-s Joachim Gauck melletti meglepően határozott kiállását követően – engedett, elkerülendő egy koalíciós válságot. A CDU ugyanakkor azzal érvelt, hogy pártelnökük tette egyáltalán lehetővé Gauck indítását, amikor a pártokon felül álló jelölt indítására tett javaslatot.
Michael Kretschmer, a CDU frakcióvezető-helyettese a Leipziger Volkszeitungban óriási bizalomszegéssel vádolta koalíciós partnerüket. Úgy fogalmazott, „ez a viselkedés jellemző az FDP állapotára”.
Vasárnap este kiderült, hogy Philipp Rösler FDP-elnök és az egész pártvezetés egyhangúlag Gauckot kívánta indítani, így azonnal elterjedt a hír, hogy a koalíció fennmaradása veszélybe került, mert a kereszténydemokraták nem támogatják a jelöltet. Rösler a Welt Online értesülései szerint egyértelművé tette, el lehet veszíteni egy hivatalt vagy egy választást, de meggyőződést nem. Ezzel a bejelentéssel gyakorlatilag minimálisra csökkentette a kancellár és a CDU mozgásterét.
Wolfgang Bosbach, a CDU politikusa az elnökválasztó testületben meglévő erőviszonyokkal magyarázta Merkel álláspontváltozását: „Az a felismerés győzött, hogy Gauck úrnak többsége van a testületben.”
Andrea Nahles, az SPD pártigazgatója kijelentette, az egyeztetés nem volt békés. Az FDP meglepő módon nem változtatta meg véleményét, a kancellár viszont igen. Nahles szerint az egyetlen ok, ami miatt a kancellár ellenezte Gauck jelölését, az, hogy akkor be kellett volna vallani, hogy két évvel ezelőtt hibát követett el az akkori jelöléssel.
Peter Altmaier, a CDU frakcióigazgatója ezzel szemben kijelentette, Merkel a pártokon felüli jelöltállításra vonatkozó kezdeményezésével megóvta az országot egy többhetes vitától és szakítópróbától. Meggyőződése, hogy a CDU grémiumaiban széles támogatást élvez Angela Merkel döntése.
Die Welt (welt.de)