Csak a szépre emlékezne az SPD

A legnagyobb példányszámú német gazdasági napilap arról ír, hogy az SPD birkózik saját pénzügy-politikai örökségével.

2012. 02. 12. 12:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hans Eichel nem lát az SPD-t fenyegető hitelességi problémát abban, ha a párt 2013-ban csatába száll a pénzügyi ipar ellen. „Helyes ezt a témát kampánytémává tenni” – nyilatkozta Eichel, aki vörös–zöld koalíció idején, Gerhard Schröder kancellár alatt pénzügyminiszter volt. „Igen, mi engedélyeztük a befektetési alapokat, de csak szigorú szabályozással” – hangsúlyozta.

Az SPD nehezen boldogul pénzügy-politikai múltjával. Tíz évvel ezelőtt a vörös–zöld koalíció hatalmas nyomás alatt állt. Nemzetközi értelemben akkor neoliberális korszellem uralkodott. Összehasonlítva Nagy-Britanniával és az Egyesült Államokkal, Németország lemaradóban volt. Bankok, pénzügyi szervezetek és a gazdasági sajtó, közte e lap is a piac megnyitását követelte. A tudósok és a szakemberek akkor nem kívánták elfogadni, hogy az új termékek, mint a rendkívül bonyolult származékos üzletek, szemétnek bizonyuljanak.

Miközben a pénzpiacok ma szinte naponta vívnak védelmi harcokat az újabb állami szabályozási kísérletek ellen, a vörös–zöld koalíció 2001-ben elfogadta a németországi pénzpiaci telephelyek továbbfejlesztéséről szóló törvényt. Ez nem jelentett mást, mint a pénzügyi befektetők meghívását az országba. Ez a jogszabály biztosította a tőkéstársaságok osztalékának adómentességét.

A Kohl-korszak beporosodott „Németország Rt.-jét” szerették volna végleg felszámolni. Ezen felül számos liberalizációs intézkedés kapcsolódott a törvényhez, ami megkönnyítette az ingatlanok esetében a származékos üzleteket. Ezt a döntést nemcsak a befektetők, de az akkori politikai ellenfél, a neoliberális korszakát élő CDU is üdvözölte.

A második felvonás egy olyan időszakban történt, amikor a német ipar jelentős része szerette volna maga mögött hagyni az úgynevezett régi gazdaságot. (A hagyományos termelő ipari tevékenység helyett a pénzügyi tranzakciók felé kívántak fordulni.) 2003-ban szintén a Schröder-kormány engedélyezte a befektetési alapok működését az úgynevezett befektetési modernizációs törvényben. Akkor ezért is sok dicséretet kapott a Schröder-kormány. Megerősítette a társadalom centrumát célzó politikáját és úgy tűnt, sikerült végleg cáfolnia azt a gyakran hallott érvet, hogy „a szocik nem értenek a gazdasághoz”.

„A piacok másként fejlődtek, mint vártuk, tehát a politikának ma másként kell reagálnia”– fogalmazott Eichel pártja 2013-as kampánytémáiról, ezért alaposabb pénzpiaci szabályozásért kívánnak harca szállni. „Elsősorban az új pénzügyi konstrukciókat látom kritikusan” – ismerte el Eichel. S abban a szakértők egyetértenek, hogy nem a befektetési alapok miatt robbant ki a pénzügyi válság, hanem az átláthatatlan származékos üzletek miatt.

Hogy a pénzügyi tranzakciós adóból lesz-e végül valami, az ma is kérdés. Hiszen a szakemberek szerint egy ilyen adó igazán csak akkor működne, ha legalább uniós szinten kerülne bevezetésre. Ennek ellenére nem könnyű az SPD-nek feldolgoznia a saját pénzpiaci örökségét. „Szemmértékkel és a kockázat tudatával” címmel készítettek a szocialisták egy tanulmányt, melyben igazolni kívánják a válság előtt és után tett lépéseiket és javaslataikat.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.