Csak találgatnak, miért tiltotta le a belügyminisztérium

Találgat a német sajtó, miért nem szabad nyilvánosságra hozni egy, a keleti tartományok támogatásának rendszeréről készült tanulmányt.

2012. 02. 28. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Christoph Bergner államtitkár tanulmányt rendelt a keleti tartományok támogatásának rendszeréről, majd egyévi munka után, tavaly nyáron hozzájárult a publikáláshoz. Néhány nappal később a belügy felhívta a kutatásokat irányító hallei Gazdaságkutató Intézetet azzal, hogy a Kelet-Németország gazdasági helyzete és jövője címet viselő, 131 oldalas tanulmányt nem szabad nyilvánosságra hozni. A szétküldést is azonnal be kellett fejezni. Néhány szerző meglepetésének adott hangot, amikor a nyilvánosságra hozatal elmaradásáról a Frankfurter Allgemeine Zeitungból (FAZ) értesültek. Az FAZ hétfőn elsőként írt erről az esetről.

A tanulmány, mely a Süddeutsche Zeitung birtokában van, arra a következtetésre jut, hogy a keleti tartományok támogatását azonnal felül kell vizsgálni: egy külön keleti támogatás már nem felel meg a kor szellemének, ehelyett a rászoruló régiókat kellene támogatni – az egész országban. Ugyan még léteznek lényegesen különbségek kelet és nyugat között a gazdasági erő és a munkanélküliség tekintetében, de a régiók esetében néhány nyugatnémet területen ugyanolyan rossz a helyzet, mint keleten.

A belügyminisztériumban eltérőek az álláspontok, miért nem kívánják a tanulmányt nyilvánosságra hozni. Egy szóvivő szerint a tudománynak közös álláspontra kell jutnia. Ezt a párbeszédet azonban a tanulmány kidolgozói teljesen feleslegesnek tartják, azzal érvelve, hogy teljesen normális, hogy az öt, tanulmányt író intézet egyes kérdésekben eltérő álláspontot képvisel. A minisztérium szóvivője kijelentette, megbízóként szerződéses joga, hogy egy tanulmányt ne jelentessen meg. Ezt az intézetek sem vitatják, de ez az eljárás ellentmond a viselkedési kódexüknek, miszerint nem vállalnak olyan megbízást, ahol elejétől fogva egyértelmű, a tanulmányt nem fogják publikálni.

A nyilvánosságra hozatal megtiltásáról csak találgatni lehet. Az FAZ úgy véli, a kancellári hivatal nyomást gyakorolt, erről azonban Steffen Seibert kormányszóvivő hallani sem akar. Arra a kérdésre, hogy a kancellári hivatal tud-e a tanulmányról, nem tudott válaszolni. Az ugyanakkor közismert, hogy a keleti tartományok érzékenyen reagálnak minden olyan kérdésre, ami a jelenlegi támogatásokat biztosító, úgynevezett szolidaritási paktum módosítását jelentené. Ennek 2019-cel amúgy is vége, de korábban semmi esetre sem kívánják megváltoztatni.

(Süddeutsche Zeitung)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.