Ha egy újabb uniós csúcs állt a küszöbön, mindig ugyanaz a minta volt megfigyelhető. A kancellár – még ha némi fáradsággal is – megfegyelmezte a saját embereit, majd megerősödve Brüsszelbe utazott, ott a befolyásos politikusok körében keresztülerőltette akaratát, s végül hagyta, hogy ünnepeljék.
A hétvégén ismét találkoznak az állam- és kormányfők. Ismét az adósságválságról lesz szó, azonban az megjósolható, hogy most mások lesznek a körülmények. Merkel kollégái biztosak benne, hogy a kancellár meggyengülten utazik majd Brüsszelbe, mert egyre erősebben bírálják otthon is az eurómentésben követett irányt.
Milliárdos garanciavállalások, eurómentő csomag vagy éppen pénzügyi paktum – a kancellár irányvonalát mindig vitatták saját soraikon belül is. Nő az elégedetlenség a Görögországgal kapcsolatos sikerek elmaradása miatt a kormánypártokon belül. Ez azért is veszélyes Merkel számára, mert az eurómentés az egyik legfontosabb témája, s ezzel komoly sikereket ért el a választóknál. Most viszont nagyon oda kell figyelnie, nehogy a dolgok kicsússzanak a kezéből.
Az Egyesült Államok, Kína, az IMF, az uniós bizottság és számos tagállam szeretné, ha még magasabbra húzná a Görögország köré épített tűzfalat, így csökkentve a belőle kiinduló fertőzésveszélyt. Angela Merkel azonban egy olyan koalíciót irányít, amelyik egyetlen centet sem kíván a görögökre költeni.
Amennyiben március végén a kancellár engedne a nemzetközi nyomásnak, akkor újabb belső viták jelentkeznének a koalíción belül. Ha megemelkedik a vállalt garancia értéke, akkor újra a Bundestag hozzájárulását kell kérnie, s ez kellemetlen lehet.
Igazi szakítópróba azonban az lehet a CDU/CSU–FDP-koalíció számára, ha kiderül, hogy a most elfogadott görög mentőcsomag nem lesz elegendő és szükség lesz egy újabb elfogadására. Akkor kérdéses, hogy a kancellár még bízhat-e az embereiben és különösen a testvérpárt, a CSU lojalitásában.
Der Spiegel (Spiegel.de)