Fellángolt a vita Svájcban az esés miatt

Két év óta a legnagyobb mértékben estek a fogyasztói árak Svájcban januárban. Emiatt ismét fellángolt a vita arról, nem lenne-e célszerű a nemzeti banknak további lépéseket tennie a frank gyengítése érdekében, hogy ellensúlyozzák a recessziós és deflációs folyamatokat.

PR
2012. 02. 10. 22:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A svájci statisztikai hivatal pénteki közlése szerint a fogyasztói árak 0,4 százalékkal csökkentek az év első hónapjában decemberhez képest, és 0,8 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. Ez már a negyedik egymást követő hónap, hogy csökkennek az árak – decemberben 0,7 százalékkal estek –, ezt megelőzően 2009. októberben volt hasonló mértékű csökkenés.

A svájci nemzeti bank tavaly szeptemberben 1,20 frankban maximálta az euró árfolyamát, de a Svájcot körülvevő országok keresletének lanyhulása miatt a gazdaság – főként az exportőrök és az idegenforgalom – továbbra is nyomás alatt van, a frankot még mindig túl erősnek tartják. Ezért svájci üzleti körök és politikusok is sürgetik a központi bankot, hogy a jelenlegi 1,20 frankos szintről 1,30 frankra vagy akár 1,40 frankra emelje az árfolyamgátat az euróval szemben.

Januárban már a kilencedik hónapja csökkent és először került mínuszba 2009 óta a zürichi Konjunkturforschungsstelle (KOF) hat hónapra előretekintő konjunktúramutatója is. Az index mínusz 0,17 pont lett a decemberi plusz 0,01 pont után. Egy éve januárban plusz 2,16 ponton állt a mutató.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.