Hans-Peter Friedrich (CSU) szövetségi belügyminiszter a hírmagazin információi szerint az euróövezetből történő kilépést javasolja Athénnak. „A valutaövezeten kívül Görögország esélyei, hogy regenerálódjon és versenyképessé váljon, biztosan nagyobbak, mint ha megmarad a valutaunióban” – nyilatkozta a CSU politikusa a második mentőcsomagról rendezett, hétfői Bundestag-szavazás előtt.
„Én nem Görögország kidobásáról beszélek, hanem arról, hogy meg kell teremteni mindazokat az ösztönzőket, amire a kilépést már nem utasíthatják el” – folytatta Friedrich. Ezzel a nyilatkozatával a belügyminiszter a Merkel-kormány első tagja, aki radikális irányváltást követel az eurómentő intézkedésekben.
Norbert Barthle a CDU költségvetési szakpolitikusa, aki szintén támogatja a második mentőcsomagot, mégis fenntartásait hangoztatja. „Hogy a csomagban megfogalmazott cél, Görögország eladósodottságának 2020-ig a GDP 120,5 százalékára történő csökkentése elérhető, azzal szemben kétségeim vannak” – nyilatkozta Barthle.
A költségvetési bizottság pénteki ülésén az SPD és a Zöldek jelezték, ők is támogatják a görög mentőcsomagot. A határozatot azonban kiegészítenék. Ebben felszólítják a kormánykoalíciót, hogy amennyire csak lehet, az IMF-et vonják be a pénzügyi mentőcsomagba. Az eddigi határozatok megvalósításához nem volt szükség a washingtoni pénzekre. Az IMF ugyan kijelentette, kész 13 milliárd euróval hozzájárulni a mentőcsomaghoz, ezt az összeget csak akkor lehet kifizetni, ha a végrehajtó bizottság ehhez hozzájárul. Elsősorban a fejlődő országok ellenzik, hogy Görögország további milliárdokat kapjon.
Horst Seehofer CSU-elnök szombaton biztos volt abban, hogy párttársai támogatni fogják a második mentőcsomagot a Bundestagban. A görögökre kirótt takarékossági csomagot tiszteletre méltónak nevezte, s megjegyezte, most azt át kell ültetni a gyakorlatba.
Der Spiegel (spiegel.de)