A német titkosszolgálatok nagyban ellenőrzik az e-maileket és az internetes kommunikáció más elemeit – derül ki a Bundestag parlamenti ellenőrző grémiumának jelentéséből.
Eszerint 2010-ben 37 292 862 e-mailt és adatkapcsolatot ellenőriztek, mert bennük olyan kulcsszavak szerepeltek, mint például bomba, atom, rakéta. Ezzel az előző esztendőhöz képest a vizsgálatok száma több mint ötszörösére emelkedett. 2009-ben 6,8 millió internetes kommunikációs eseményt ellenőriztek.
Az Alkotmányvédelmi Hivatalnak, a Szövetségi Hírszerző Szolgálatnak és a Katonai Elhárító Szolgálatnak joga van az adatforgalom átkutatására, hogy terroristákat, fegyverkereskedőket vagy embercsempész bandákat csípjenek fülön.
Összességében a szolgálatok az e-mailekben és az adatforgalomban a terrorizmussal kapcsolatban közel 2000 kulcsszót, a fegyverkereskedelem esetében 13 ezer kulcsszót, míg az illegális embercsempészet okán 300 kulcsszót vizsgálnak.
A tömeges e-mail-ellenőrzés ellenére mindössze 213 esetben sikerült valóban értékelhető nyomokra bukkanniuk a titkosszolgálatoknak.
Miközben az internetes forgalom vizsgálatát alaposan kibővítették, addig a szolgálatok lényegesen kevesebb alkalommal kérték a bankok, a posta vagy éppen a légiközlekedési vállalatok segítségét.
Egy másik jelentés szerint 2010-ben csak 85 ilyen tájékoztatási kérelemmel fordultak az említett szervezetekhez, nyolccal kevesebb alkalommal, mint 2009-ben. A legtöbbször (42) a távközlési cégeket keresték meg, hogy tájékoztassák a hírszerzést a mobiltelefont használók személyi adatairól.
Ezenfelül a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal 16 esetben alkalmazott úgy nevezett IMSI-Catchert, amellyel megállapítható egy mobiltelefon helyzete.
Bild Zeitung (bild.de)