Stabil jövőkép az új elnök fő célkitűzése

Sauli Niinistö megválasztott finn elnök azt tartja legfontosabb céljának mandátuma alatt, hogy stabil jövőképet alakítson ki országa számára.

PR
2012. 02. 10. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A finn kormány az Európai Unió hosszú távra szóló költségvetésének csökkentését javasolja, tekintettel arra, hogy az unió a tagországoktól is nagyobb költségvetési fegyelmet kíván. A finn külkereskedelmi és Európa-ügyi miniszter szerint a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó uniós költségvetésben szereplő kiadásoknak 10 százalékkal alacsonyabbnak kellene lenniük, mint amit az Európai Bizottság tervez. „Úgy döntöttünk, hogy az egész Európai Unióra vetítve a GDP hozzávetőleg egy százalékában kellene maximálni a költségvetési kiadásokat, amelyek összege így 100 milliárd euróval lenne kevesebb, mint amennyit az Európai Bizottság javasolt” – mondta pénteken Helsinkiben Alexander Stubb.

A politikus erről külföldi újságírók előtt pénteken beszélt abból az alkalomból, hogy a finn, az osztrák, a magyar, a német, az olasz, a lett, a portugál és a szlovén államfők az úgynevezett Arraiolos-csoport találkozóján tanácskoznak Helsinkiben. Sauli Niinistö kifejtette: országa köztársasági elnökeként fontos szerepe lesz a külpolitika alakításában a kormánnyal együttműködésben. Lényeges céljának nevezte, hogy Finnország megőrizze jó kapcsolatait szomszédaival, különösen Oroszországgal. A balti térség országaival emellett hatékonyan működnek együtt az uniós Balti-stratégia keretében – fűzte hozzá.

Finnország szeretné növelni globális szerepvállalását, ezért a 2013–14-es időszakra megpályázza az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagsági pozícióját – mondta. Sauli Niinistö arról is beszélt, hogy úgy tűnik, az európai gazdasági válság mélyebb, mint amilyennek kezdetben hitték. A kilencvenes években Finnország is komoly gazdasági nehézségekkel küzdött, de akkor annyiban kedvezőbb volt a helyzet, hogy más országokban nem voltak hasonló gondok, így Finnországnak is könnyebb volt talpra állnia – emlékeztetett. Hozzátette: a jelenlegi válság szinte globális problémának látszik.

Felidézte, a kilencvenes években Finnország úgy kezelte gazdasági gondjait, hogy egyidejűleg csökkentette az állami kiadásokat és az adókat. Csak egyetlen kiadást növeltek a nehézségek ellenére is, a kutatásra és fejlesztésre szánt forrásokat – mutatott rá. Megjegyezte: ezeknek az intézkedéseknek a hatására Finnország gazdasága hamarosan rohamos növekedésnek indult. Kérdésre válaszolva a politikus azt mondta, az arab tavasz országaiban remélhetőleg sikerül stabil demokráciát kiépíteni. Szíriában azonban – fűzte hozzá – jelenleg nagyon rossz a helyzet, de bízik benne, hogy az ENSZ képes lesz megoldást találni.

Sauli Niinistö vasárnap nyerte meg a finn elnökválasztást, a legfőbb kormányzó erő, a Nemzeti Koalíciós Párt jelöltje a szavazatok 62,6 százalékát szerezte meg. A 63 éves Niinistö tapasztalt politikus, a szociáldemokraták vezette koalíciós kormányban igazságügyi, majd pénzügyminiszter volt. Az ő irányításával lett Finnország az euróövezet tagja, választási kampányában határozottan védelmébe vette a közös európai valutát.

Finnországban hat évre választják meg az ország államfőjét. A leköszönő elnök, Tarja Halonen két cikluson át volt Finnország elnöke, pozícióját Sauli Niinistö március 1-jén veszi át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.