Az akadémia célja a gyakorlati nemzetközi rendészeti együttműködés elősegítése a szervezett és a határon átnyúló bűnözés elleni harcban, a közös továbbképzés révén. A képzés német nyelven folyik, elsősorban a hivatásos állományú, felsőfokú végzettségű rendőrök vesznek részt benne. Fontos területei a határbiztonsági-határőrizeti és a bűnügyi rendőrségi együttműködés. Az alapítók – Ausztria és Magyarország – együttműködésébe később bekapcsolódott Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Németország és Svájc is.
Az alapításban központi szerepet játszott az a gondolat, hogy közös elvek szerint, közös iskolában képezzék ki a határon átnyúló hatósági együttműködésben részt vevőket – mondta el Pintér Sándor. Az iskolát egy év alatt sikerült létrehozni, azóta újabb részt vevő országokkal és tevékenységi területekkel bővült. A húsz év alatt mintegy négyezren vettek részt a továbbképzéseken.
A nemzetközi bűnözést csak nemzetközi együttműködéssel lehet legyűrni – hangsúlyozta Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter. Az osztrák–magyar együttműködés példájaként kiemelte az illegális bevándorlás elleni közös fellépést.
A két miniszter köszöntőit követően Pintér Sándor kitüntetést adott át Fontányi Gábor korábbi bécsi rendkívüli követnek, akinek kiemelkedő szerepe volt az akadémia megalapításában. A volt diplomata az osztrák–magyar határon átnyúló politikai, gazdasági és rendőri együttműködés elősegítéséért a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (katonai tagozat) vehette át.
Az ünnepséget követően a két miniszter tárgyalásokat folytat az illegális migráció, a menekültügy és az európai uniós együttműködés területén.

Bikiniszezon előtt: így készüljünk tudatosan a nyárra